Hlavným znakom začiatku nového včelárskeho roka je zber obilnín. Z významných včelárskych rastlín v tomto období kvitne slnečnica ročná alebo ďatelina. Odznievanie znášky vedie k sliedivosti a rabovkám včiel. Ohrozené sú najmä slabé včelstvá a včelstvá bez matky. Úspech včelára v budúcom roku závisí od správnych zásahov vo včelstve v tomto období. Koncom augusta a v prvej polovici septembra sa začínajú liahnuť dlhoveké zimné včely.
Vtedy je dôležitá jesenná prehliadka včelstiev. Prehliadkou sa presvedčíme o stave včelstva, overujeme prítomnosť matky, silu včelstva, množstvo plodu a zásob. Základným predpokladom pre zazimovanie včelstva je prítomnosť matky, množstvo zásob, ktoré nesmie vo včelstve klesnúť pod 5 kg a včelstvá by mali mať ešte 40 dm2 plodu. Pri jesennej prehliadke robíme aj úpravu plodiska t.j. zúženie plodiska. Pri zúžení vyraďujeme všetky prázdne plásty s tmavým dielom bez zásob, panenské a porušené plásty, nedostavané alebo rozostavané medzisteny. Priestor zúžime podľa počtu obsadených plástov prepážkou.
Zásoby na zimu doplňujeme v priebehu mesiaca august, tak aby boli včelstvá do prvej dekády septembra nakŕmené. Kŕmime cukrovým roztokom v pomere 3:2 ( 3 diely cukru a 2 diely vody). K prezimovaniu potrebujú včelstvá mať cca 15 kg zásob. Z toho je potrebné nechať 5 kg medu, pretože med obsahuje aminokyseliny, ktoré sa nedajú ničím iným nahradiť. V rámci celoročnej ochrany včelstiev proti varroáze je preliečenie včelstiev v septembri najdôležitejšie. Včelstvá si v zime vyžadujú pokoj, preto sa musíme postarať aj o to aby neboli rušené vtáctvom, myšami, piskormi či domácimi zvieratami. Preto je dôležité zúženie letáča na 7mm, tým sa zabráni nevítaným návštevníkom vojsť do úľa. Kvôli prúdeniu vzduchu a regulácii vlhkosti necháme na úli otvorené horné očko. Plastovú fóliu nahrádzame plstenou vložkou resp. plachtičkou kvôli utepleniu. Najvhodnejšia zima pre zimovanie včiel je stála zima s mrazmi, ktorá však netrvá dlho.
Autor: Ing. Lucia Polahárová
Foto: archív