Welsh terrier je živý, temperamentný, učenlivý, nebojácny, ľahko cvičiteľný a ovládateľný. Je poslušný a v poľovníctve všestranne využiteľný, často hlasitý na stope. Mimo poľovačiek je pomerne kľudný, priateľský a poslušný. Ak však poľuje, je vždy naplno sústredený na zver. Je to pes, ktorý je odvážny a hlasitý pri práci na diviakov. Má vynikajúci čuch, často si musí poradiť s dohľadávaním na stope staršej aj viac ako 24 hodín.
Je to pes s kompaktným štvorcovým telom, pripomínajúcim hrubosrstého foxteriéra, mohutnejšej stavby. Jeho kostra je pevná a pružná. Má hrubú, tvrdú a priliehavú srsť s výraznými fúzmi a obrvami. Je čiernej alebo čierno-sivej farby s hnedými odznakmi na hlave, krku, hrudi a končatinách. Biela farba je neprípustná. Podľa štandardu psy nemajú byť v kohútiku vyššie ako 39 cm, s hmotnosťou 9 – 9,5 kg.
Pre poľovníka je všestranne používaný či už na spoločných ale aj individuálnych poľovačkách. Využíva sa na prácu v pohone pri poľovačkách na diviačiu zver, kde plne využije svoje duričské schopnosti. Ďalej sa používa pri brlohárení, či pri dohľadávaní poranenej zveri.
V nasledujúcich riadkoch prenesieme teoretické opisy plemena do praktickej línie rozhovorom s dlhoročnou chovateľkou welsh teriéra Ing. Petrou Černejovou. Plemeno jej natoľko učarovalo, že si zriadila chovateľskú stanicu „z Chrástkovej“, kde pôvodne odchovávala len welshov no nedávno rozšírila svoj chov aj o alpského jazvečíkovitého duriča. So svojimi psíkmi dosahuje skvelé výsledky. Teraz odpovie na pár otázok ohľadne jej skúseností s plemenom, s chovom, pracovitosťou psov, a podobne.
- Ako dlho sa venuješ chovu a prečo si si vybrala práve toto plemeno?
Nášho prvého welšíka sme si zaobstarali pred dvanástimi rokmi. Povaha nášho prvého psa ma tak veľmi nadchla, že k nemu onedlho pribudla aj fenka z tej istej chovateľskej stanice: Reina z Agačiny, na ktorej som založila svoj chov. Názov chovateľskej stanice som vybrala podľa miesta, ktoré mi je srdcu najbližšie, podľa našej starej horárne z “Chrástkovej” .
K tomuto plemenu som sa dostala viac menej náhodne …kedy som na odporúčanie kamarátky začala zháňať viac informácii o tomto plemene…a neľutujem.
- Je welsh teriér náročný na chov?
Welšík je veľmi odolné plemeno, nenáročné na chov a netrpiace chorobami. Vďaka huňatému kožúšku znáša dobre aj väčšie zimy, no pravdaže musí mať, ako každý psík, dobrú suchú búdu, ktorú im viem vystlať slamou. Dva až tri krát ročne je potrebné welšíka vytrimovať, čiže “vytrhať” mu jeho odumretú srsť, aby mu narástol opäť kvalitný hustý kožúšok. Je škoda, že niekoho pri výbere pomocníka na poľovačky odradí práve tento fakt, že psíka treba raz za čas upraviť…pretože ja stále tvrdím, že ak si nevie niekto nájsť čas povenovať sa mu, nemal by si kupovať žiadneho psa. Psík vám viacnásobne vráti všetok čas, ktorý mu venujete.
- Ako pracuje v teréne, čo všetko dokáže?
Welšík je vyšľachtený brlohár, no výborne si plní aj funkciu duriča. Pôvodne som si toto plemeno zaobstarala ako psíka na durenie a dohľadávanie, no postupne som sa cez kamarátov dostala i k brloháreniu. Stále je dosť chovov, kde welšíka využívajú na prácu, na ktorú bol aj vyšľachtený. Je dôležité vyberať si šteniatko z chovu, v ktorom vieme, že má dobré vlohy na to, čo ho chceme využívať. Veľká časť úspechu je však na novom majiteľovi. Je dôležité, aby sme v šteniatku jeho vrodené vlohy podporovali a dávali mu dostatok príležitostí, no všetko s mierou. Toto plemeno nie je tvrdé na výcvik no potrebuje aby ste mu “vybíjali energiu” a zamestnávali ho prácou. Pri dobrej socializácii od šteniatka nemá problém ani s inými psami a je to výborný rodinný pes čo miluje deti.
- Je zo strany poľovníkov záujem o toto plemeno?
Veľa poľovníkov toto plemeno vyhľadáva a opäť objavuje jeho zašlú slávu. No z dôvodu jeho ušľachtilého vzhľadu (najmä keď je upravený:-) ) má o toto plemeno záujem i veľa nepoľovníkov. Keď sa psíkovi dostatočne venujú a zamestnávajú ho, nevidím v tom žiadny problém. No ja v tomto smere nemám veľmi dobré skúsenosti a snažím sa ľuďom vysvetliť, že to nie je psík vhodný len na okrasu na dvor. Welšík je veľmi inteligentný a učenlivý, takže keď sa mu nebudete venovať, on si nájde zábavku sám.
- Odporučila by si ho začínajúcim chovateľom?
Welšíka odporúčam aj pre začiatočníkov. Treba sa mu venovať ako každému inému psovi. Každý chovateľ, od ktorého si šteniatko zaobstaráte určite rád poradí a pomôže pri výcviku aj pri úprave srsti.
Milí čitatelia, pevne verím, že ak chováte welshov alebo sa zrovna rozhodujete, aký druh poľovného psa si zaobstaráte, bol vám článok aspoň trocha nápomocný a zaujal vás. Osobne sa s týmito psami stretávam na spoločných poľovačkách, a môžem len vyzdvihnúť ich pracovitosť a zanietenosť. Tak ak zvažujete kúpu nejakého štvornohého pomocníka v revíri, určite pouvažujte aj nad welsh teriérom pretože ako sa hovorí: „Pes v revíri sú druhé oči a uši poľovníka…“
Autor: Dominika Poláková
Fotografie: Petra Černejová