Je nezvratný fakt, že každodenne starneme. Starneme všetci a všetko. Starnú aj naše zbrane a ich povrchová úprava. Ak chceme zachovať výzor našich zbraní čo najdlhšie v pôvodnom stave, a to aj napriek tomu, že ich denne používame, musíme si odpovedať na otázku: Ako? Menej náročná ako regenerácia a celková oprava je prevencia a ošetrovanie povrchov počas celej doby aktívneho používania. Dnes máme prístup k produktom k širokej palety od renomovaných výrobcov, zameraných práve na tento segment.
KOVOVÉ ČASTI
Nádherne čiernená oceľ je neodmysliteľnou súčasťou pušiek a pištolí, ale aby bolo možné oceľ čierniť, treba držať podiel chrómu a niklu pod prípustnou mierou, a to zvyšuje náchylnosť na koróziu. Musíme preto dbať o udržiavanie oceľových častí impregnačnými prostriedkami.
VÝVRT HLAVNE
Tu sa najčastejšie stretávame s nevedomosťou. Osobitne citlivá je nová hlaveň, v ktorej dochádza k zvýšenému oteru plášťa strely. Nahromadený materiál preto treba odstraňovať, aby nedochádzalo k rozťahovaniu vývrtu, a tým ku znižovaniu presnosti. Najvhodnejšie je chemické čistenie na báze čpavku, ktoré zásadne ovplyvní dĺžku čistenia, ako aj výsledný efekt po očistení. Po takomto čistení treba zbraň konzervovať, samo odstránenie usadenín nám totiž nezabezpečí ochranu proti vlhkosti.
DREVO
Drevo ako prírodný materiál potrebuje osobitnú starostlivosť. Je to ako s dieťaťom: Keď ho zanedbávame, spustne. Na druhej strane prehnaná starostlivosť zníži jeho prirodzené vlastnosti. Je preto dôležité, správne sa rozhodnúť, kedy treba začať zbraň vyživovať a akými prostriedkami. Je zásadný rozdiel medzi látkami, ktoré môžeme používať na ošetrovanie ocele a ktoré na drevo. Látky, ktoré sú vhodné na kovy, pôsobia na drevo agresívne a spôsobujú jeho hnilobu. Starostlivosť o drevo a oceľ sú teda dve samostatné kategórie údržby zbraní, o ktorých bude reč v našom seriáli.
autor: Bc. Martin Bednár
foto: archív