Paul Austin sa pozrel na nový geniálny binokulár pre poľovníkov - Raptor RQ50L - ktorý prepína medzi digitálnym denným/nočným videním a termovíziou stlačením tlačidla.
Príchod termovíznych prístrojov úplne zmenil poľovníctvo. Po ich obrovskom vplyve bolo ďalším samozrejmým krokom aplikovať rovnakú technológiu na ďalekohľady, čím sa lov stal úplne skrytým a dosiahnuteľným za každého počasia, vo dne aj v noci. Je tu však Achillova päta...
Súčasná úroda termovíznych senzorov (dokonca aj varianty s rozlíšením 640 × 480) má v porovnaní s tradičnou dennou alebo nočnou optikou veľmi nízke rozlíšenie. Ich snímky s rozlíšením len 1,3 megapixela sú maličké - aj základný smartfón poskytuje 10-12 MP.
Pripúšťame, že ak ste už identifikovali svoj cieľ, nepotrebujete nevyhnutne super vysoké rozlíšenie, ale medzi detekciou a identifikáciou je veľmi veľký rozdiel a práve tu náš starý priateľ Achilles zabudol svoju topánku!
Takmer s každou termovíznou kamerou môžete ľahko sledovať líšku prichádzajúcu z veľkej diaľky. Ak udržiavate kontakt a pozorne sledujete jej chôdzu, môžete si ľahko potvrdiť, na čo sa pozeráte a jednoducho preskočiť k termovíznemu prístroju, lokalizovať cieľ a stlačiť spúšť. Nie vždy je to však také jednoduché.
Čo ak stratíte líšku z dohľadu za krytom a potom sa "niečo" objaví v blízkosti. Ste si stále dostatočne istí na to, aby ste vystrelili? Čo ak skenujete pole a zviera je tam, ale zovreté? Je to líška alebo mačka z farmy? To môže byť veľmi ťažké povedať na 150 m pri dnešnej termovízii, najmä pri pozorovaní zvieraťa v čiastočnom kryte.
Riešením, aspoň pre mňa, je osvedčená kombinácia termovízie na pozorovanie a nočného videnia na pušku. Mnohokrát som strieľal s plne termovíznou súpravou a mal som veľké úspechy, ale tiež som musel niekoľko príležitostí vynechať, pretože nebolo možné si byť istý lovnou zverou. Viackrát som požiadal kamaráta, ktorý strieľal s nočným videním, aby mi pred výstrelom potvrdil zver.
Dilema, či so sebou nosiť dve zariadenia, alebo trpieť obmedzeniami jedného, teraz skončila s príchodom termovízneho ďalekohľadu HIKMICRO Raptor RQ50L. A nejde len o termovíziu, pretože toto je zariadenie, ktoré dokáže poskytnúť výsledky bez ohľadu na to, akú optiku používate na svojej puške.
Ako ste už pravdepodobne pochopili, vďaka masívnej 50 mm šošovke so svetelnosťou f0,9 je termovízia základnou funkciou Raptoru, ktorý však pridáva niekoľko doplnkov, vďaka ktorým je skutočne jedinečný. K dispozícii máme termovízny, plnofarebný denný optický, nočný infračervený a navyše režim fúzie, ktorý spája termovízny a optický signál a vytvára hybridný infračervený/termovízny obraz. Obsahuje aj zabudovaný infračervený prísvit s vlnovou dĺžkou 850 nm alebo 940 nm (podľa výberu) a laserový diaľkomer.
Skrátka, má všetky nástroje na pozorovanie a určovanie vzdialenosti, ktoré by ste mohli potrebovať, a to všetko pod jednou strechou. Začnem tým, že sa pozriem na jednotlivé prvky a potom preskúmame prístroj ako celok.
Za dobrého počasia je termovízny obraz výnimočný - rovnako dobrý alebo lepší ako čokoľvek iné na trhu. Prechody sú hladké, ako sa dalo očakávať. Skvelou správou je, že inžinierom z HikMicro, ktorí si dlho mysleli, že detekcia je všetko, konečne padol kameň zo srdca. Detekcia na veľkú vzdialenosť je skvelá, ale v teréne je skutočným rozdielom identifikácia.
Nedostatočná vyváženosť obrazu predchádzajúcich produktov bola mojou hlavnou chybou pri verziách spoločnosti HikMicro aj iRay. Je skvelé, že cieľ vyčnieva ako boľavý palec, ale ak nemôžete rozoznať okolie, nie je to ani zďaleka ideálne.
So snímačom NETD <20 mK by mal HikMicro dominovať, pokiaľ ide o kvalitu obrazu a to je konečne prípad modelu Raptor, ktorý bol dokonale kalibrovaný a poskytuje vynikajúci a vyvážený obraz na vynikajúcom, veľkom internom displeji s vysokým rozlíšením. Myslím si, že za zlých teplotných podmienok môže mať Pulsar Merger/Accolade stále navrch, ale bez toho, aby sme mali vedľa seba tento model a Raptor, nie je možné ponúknuť jednoznačný názor.
Bez ohľadu na podmienky má Raptor v rukáve ešte niekoľko ďalších es. Má všetky bežné palety termálnych farieb, ale je tu aj režim fúzie, ktorý môže v niektorých prípadoch výrazne zlepšiť pomerne slabý termovízny obraz. Nie je to dokonalé, ale je to možnosť, ktorú máte vždy v arzenáli. Ak je termovízny obraz nejasný, skúste fúziu. Ak sa vám stále nedarí získať pozitívnu identifikáciu, skúste nočný režim alebo optický režim. Táto úžasná flexibilita je skutočnou silnou stránkou modelu Raptor.
Režim fúzie môže byť za určitých okolností skvelý. Dobre zvýrazňuje štruktúry vytvorené človekom - obrysy budov a vozidiel atď. Pri niektorých príležitostiach môže ponúknuť výrazné zlepšenie. Pre mňa je to skôr užitočná možnosť než kľúčový predajný bod.
Denný optický obraz bol príjemným prekvapením. Áno, vyzerá digitálne - čo samozrejme je. Obraz je dobre vyvážený a funguje obzvlášť dobre v pochmúrnych podmienkach. Počas prvej noci testovania bol spln a Raptor stále zachytával farby na scéne aj po poslednom svetle a vlastne počas celej noci.
Funguje dobre ako alternatíva k tradičným ďalekohľadom. Samozrejme, nedostanete rovnakú kvalitu obrazu, ale počas dňa dokáže bez problémov identifikovať cieľ vzdialený viac ako kilometer. Stabilizácia obrazu je dobrá, hoci dostupný rozsah zväčšenia je trochu hlúpy, ponúka až 16x na základe 3,5x základného zväčšenia. Priblíženie 16x je nepoužiteľné pri držaní v rukách, hoci Raptor môžete upevniť na statív. Je však taký pixelový, že nemá praktické využitie. Dokonca aj 8x je dosť rozmazaný, ale pri základnom zväčšení, 2x a 4x je pôsobivý a pri 4x stále poskytuje 14x zväčšenie, pokiaľ ide o reálne zväčšenie.
Automatické nastavenie IR prísvitu je posledným kúskom optickej skladačky a opäť je veľmi pôsobivé. HikMicro uvádza dosah 400 m, ale za mesačnej noci získate podstatne viac. Je to perfektný partner pre termovíziu/fúziu obrazu. Ak si v termovíznom režime nie ste stopercentne istí, stačí stlačiť tlačidlo a nočný režim vám príde na pomoc. Táto možnosť prechodu z termovízie na nočný režim bude pre nočných lovcov určite najdôležitejšou funkciou.
Čerešničkou na torte je, samozrejme, zabudovaný LRF diaľkomer. Zabudovaný diaľkomer deklaruje vzdialenosť merania 1000 m, čo na pevnej konštrukcii zvládne. V reálnych podmienkach a na otvorenom priestranstve zakaždým spoľahlivo zameria na 650 m a dokáže odmerať až na 850 m, čo si občas vyžaduje niekoľko pokusov. Na typické aplikácie je to viac než dosť, navyše je rýchly a ponúka aj režim skenovania.
Toto bola veľmi stručná prehliadka modelu Raptor, pod kapotou je ešte veľa funkcií. Dúfam, že sa do zariadenia ponorím podrobnejšie, keď sa táto demonštračná jednotka dostane do obehu. Človek by si predstavoval, že ovládanie môže byť zložité, ale šesť tlačidiel na vrchu veľmi uľahčuje ovládanie a po jednom alebo dvoch použitiach budete bez problémov prechádzať funkciami.
Stručne povedané, ide o prelomový výrobok, ktorý poskytuje takmer všetko, čo od binokuláru chcem, v jednom zariadení. Je síce len február, ale predpokladám, že Raptor bude jednou z najdôležitejších noviniek roku 2023. Ak to nie je veľká pochvala, tak už neviem, čo to je!
Existujú nejaké problémy? Áno, niekoľko. Je veľký a ťažký, s tromi batériami 18650 váži niečo cez 1,2 kg. Hoci sa dodáva s popruhom na krk a bočnými rukoväťami, na dlhšie používanie by som určite odporúčal bino popruh.
Funkcia priblíženia je veľmi nepríjemná. HIKMICRO označuje svoj "plynulý zoom" ako predajný bod, ale v skutočnosti je to len otravné. Približovanie prebieha postupne od základného zväčšenia až po 16-násobné, ale trvá celú večnosť, kým sa prejde a vráti späť na základné zväčšenie. Musí to byť jednoduchá oprava firmvéru, aby sa jednoducho preskočilo z jednej úrovne zväčšenia na druhú. Dúfajme, že to bude možné prostredníctvom ďalšej aktualizácie firmvéru. Pozitívom je, že vďaka funkcii PiP (Obraz v Obraze) sa často dá vyhnúť zdĺhavému "zväčšovaniu".
Výdrž batérie sa uvádza osem hodín: myslím, že je to dosť optimistické. Počas testovania som mal v priemere päť až šesť hodín, ale naozaj som využíval všetky funkcie. Zariadenie sa štandardne dodáva so šiestimi batériami 18650 a na dlhšie cesty by ste určite chceli mať so sebou nejaké náhradné.
Pre mňa je základné zväčšenia 3,5x príliš vysoké. Uprednostňujem 2,0/2,5x, čo umožňuje použitie jednotky v tesnej blízkosti, ako aj nad otvorenými poľami. Ak pozorujete prevažne v otvorenej krajine, 3,5× je v poriadku, ale po dvore a v lese sa cítim stiesnene. Druhý variant Raptora 384x288 (RH50L) by som neodporúčal na prácu zblízka, pretože tento variant má obrovský základný zoom 5,5x.
Odradilo by ma niečo z uvedeného od kúpy? Rozhodne nie! Nie je dokonalý, ale je to jediné zariadenie na trhu, ktoré spája všetky základné prvky pozorovania a určovania vzdialenosti do jedného balíka.
Mohlo by Vás zaujímať: Porovnanie RAPTOR RQ50L vs. PULSAR MERGER
zdroj: rifleshootermagazine.co.uk