V tomto článku sa dočítate to, prečo je Conotech Aquila LIIR prvým na svete a hlavne získate informácie a skúsenosti s týmto prístrojom z prvej ruky a poľovníckej praxe.
Conotech je jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich výrobcov a inovátorom vo svete termovízií s dlhodobou históriou a skúsenosťami. Jeho vývoj a výroba nie je zameraná len na segment poľovníctva a outdooru, ale takisto na armádny sektor, a preto dokáže kombinovať intuitívne a jednoduché ovládanie prístrojov s kvalitou a výdržou v náročných podmienkach.
Conotech Avata 650 LIIR a Aquila 650 LIIR
Conotech prináša do sveta termovízii prelomovú novinku ako prvý na svete. V zariadeniach Conotech Aquila LIIR (termovízny monokulár), Conotech Night Arrow LIIR (termovízny puškohľad) a Conotech Avata 650 LIIR (termovízna predsádka) predstavil patentovaný laserový diaľkomer, ktorý je ako jediný zabudovaný priamo v šošovke prístroja.
Pre predstavu a ukážku na obrázkoch – diaľkomer je vstavaný priamo do priestoru šošovky, čo znamená, že je v jednej rovine s jej osou a zároveň je plnohodnotne chránený krytom. Jeho veľkosť je minimalizovaná, pričom výkon ostáva naúctyhodných 1200 metrov. V praxi to znamená, že prístroj má elegantný vzhľad, diaľkomer nikde nevytŕča ani neprekáža a zároveň plnohodnotne spĺňa jeho funkciu – meranie vzdialenosti. V porovnaní s inými prístrojmi ktoré majú diaľkomer ako osobitný vyčnievajúci prvok zariadenia, má Conotech aj ďalšiu výhodu. Pri klasických diaľkomeroch, ktoré sa nachádzajú zvyčajne nad, pod alebo vedľa šošovky dochádza k pretínaniu osí šošovky a diaľkomeru. Toto umiestnenie prináša hneď niekoľko komplikácií.
Po prvé, ak si to pretavíme do reálnej situácie, znamená to, že pri pozorovaní zveri musíme prístroj dvíhať alebo nastavovať do takej polohy, aby diaľkomer vedel zamerať danú zver alebo bod, ktorý sme si vybrali. Nastáva tu okamih, kedy sa musíte s prístrojom pozerať iným smerom, ako meriate vzdialenosť. Nebavíme sa pravdaže o horibilných rozdieloch, ale prečo by som sa mal pozerať inam, ako na to miesto, kde meriam vzdialenosť.
Problém číslo dva nastáva pri priblížení, kde sa mi môj bod merania stráca mimo obrazovku a neviem kde vlastne meriam. V situácii, kde potrebujete rozlíšiť zver na väčšiu vzdialenosť a zároveň odmerať vzdialenosť teda dôjde ku kolízii dvoch funkcií prístroja. Hlavne pri užívateľoch, ktorí s týmto typom podmienok nemajú skúsenosť môže nastať stav, kde v domnienke nameraná vzdialenosť nebude súhlasiť s reálnou a následkom toho bude nesprávne nastavený puškohľad, alebo zle umiestnená rana.
Ďalší príklad, ktorý prináša podobné problémy pri puškohľadoch je ten, že poľovník je limitovaný časovým úsekom, alebo priestorom kde zver prechádza. Za takýchto predpokladov je diaľkomer mimo osi šošovky limitujúci, pretože poľovník musí urobiť zbytočné pohyby, aby najprv nameral vzdialenosť kde sa zver nachádza a až potom zamieril kam chce strieľať, keďže osi nie sú paralelné. Pri takýchto zbytočných úkonoch bude výsledkom nervozita alebo unáhlený výstrel, ktorý pokazí plnohodnotný zážitok z poľovačky a minie svoj cieľ.
V prípade prvého patentovaného zabudovaného diaľkomeru priamo v šošovke termovízneho monokulára CONOTECH AQUILA 650 LIIR vám tieto starosti odpadávajú. Vzdialenosť medzi osou šošovky a osou diaľkomera je zhruba 20 milimetrov a osi sú rovnobežné. Vytvára to vlastnosť prístroja, ktorá vám uľahčí používanie a takisto pohodlie a funkčnosť pri love či pozorovaní.
Pri pozorovaní sa pozeráte priamo na zver, alebo miesto kde aj meriate vzdialenosť. V prípade že potrebujete priblížiť zver na väčšiu vzdialenosť vám bod merania stále ostáva aj v pozorovacej osi, takže nemusíte prístrojom hýbať v smeroch, aby ste položil bod diaľkomeru na miesto, ktoré chcete odmerať. Nepotrebujete robiť dva kroky samostatne a to priblíženie a potom nameranie vzdialenosti keď sa opäť objaví bod merania po oddialení obrazu.
V prípade CONOTECH AQUILA 650 LIIR je všetko v jednom kroku a zároveň spojené s ovládaním jednou rukou. Ak si oproti tomu postavíme príklad prístroja kde osi nie sú súbežné a ovládanie je urobené na dve ruky, musíte zosúladiť priblíženie, ostrenie obrazu a zároveň meranie vzdialenosti, čo je pri strate zámerného bodu z obrazovky nemožné.
Ovládanie pomocou dvoch tlačidiel a dvoch koliesok
Ak používate Conotech AQUILA s prvým diaľkomerom na svete zabudovaným priamo v šošovke a ovládaním jednou rukou je to ako presadať z EMBEČKY do SUPERBU.
AQUILA so zabudovaným diaľkomerom priamo v šošovke nekončí len pri inovatívnom a prelomovom diaľkomery, ale taktiež pridáva aj nové vychytávky.
Prvou je intuitívna až inštinktívna ovládateľnosť jednou rukou. Pre hlbšie vysvetlenie to znamená, že prístroj držíte v jednej ruke a štyrmi prstami viete ovládať všetky základné funkcie, ktoré sú potrebné pre manipuláciu s prístrojom. Dvomi prstami ovládate kolieska, ktoré slúžia na zaostrovanie a približovanie a dvomi tlačidlami ovládate nahrávanie a meranie vzdialenosti.
Zastavíme sa pri kolieskach, ktoré napĺňajú požiadavky aj najnáročnejších používateľov. Koliesko zaostrovania má inovatívnu funkciu „FAST FOCUS“ takzvané rýchle zaostrenie, kde v určitej polohe pocítite jemné cvaknutie, to vám napovedá že obraz je zaostrený na zhruba 70m. Toto rýchle zaostrenie umožňuje systém s lamelovou páčkou. Využívanie tejto funkcie vám prinesie úľavu od zbytočného otáčania a doostrovania v porovnaní s konkurenčnými pozorovacími zariadeniami, ktoré nedisponujú týmto zaostrovacím mechanizmom.
Externá batéria s nabíjacím kontajnerom
Koliesko zaostrovania a jeho odpor je nastavený tak, že koliesko je dostatočne jemné na to, aby ste vedeli zaostriť aj na minimálnu vzdialenosť 2 metre a zároveň má prívetivý odpor pre zaostrenie na väčšie vzdialenosti. Hlavným pozitívom je, že celé zaostrovanie vám zamestná len jeden prst a nemusíte si prístroj prechytávať, pridržiavať druhou rukou, alebo opierať, či už o streleckú palicu, seba, alebo nebodaj skladať na zem vašu pušku alebo inú potrebnú výstroj.
Druhé koliesko slúži na približovanie a odďaľovanie a je umiestnené, ako prvé od oka. Ovládateľnosť, funkčnosť a hlavne plynulosť je veľkou výhodou. Nebude vás vyrušovať vaše vlastné klikanie do tlačidiel na priblíženie a oddialenie.
Výhodou dvoch koliesok a dvoch tlačidiel je intuitívne ovládanie v noci, keďže hmatom budete presne vedieť, ktorú funkciu idete ovládať a nestane sa vám že si zmeníte farebné palety, zrušíte si nahrávanie videa a v najhoršom prípade si prístroj vypnete. Dve tlačidlá ktoré sú umiestnené medzi kolieskami na priblíženie a zaostrovanie slúžia na zapínanie prístroja, meranie vzdialenosti, nahrávanie videa, alebo tvorbu fotografií. Ich funkcie nie je náročné si zapamätať a je jednoduché ich ovládať buď krátkym stisnutím alebo dlhým podržaním.
Diaľkomer, ktorý je zabudovaný v šošovke má aj značnú spotrebu energie. V tomto prípade CONOTECH myslel dopredu, preto prístroj vybavil hneď dvomi batériami a vytvoril tak nekonečný priestor na prevádzku prístroja v každých podmienkach. Jedna z batérií je umiestnená priamo v tele prístroja a druhá je umiestnená vo vyberateľnom adaptéri. V adaptéri sa nachádza externá batéria s označením 18500, s kapacitou 2300 mAh a zabudovaná batéria s kapacitou 3600 mAh.
Conotech Night Arrow 650 LIIR so zabudovaným diaľkomerom
Spolu tieto dve batérie zaručia až 10 hodín prevádzky, avšak tento údaj nie je až taký podstatný, pretože externú batériu môžete vymieňať stále dookola a s funkciou rýchleho nabíjania dokážete externú batériu nabíjať priamo v adaptéri.
Počas vymieňania externej batérie nie je potrebné vypínať prístroj a môžete ho používať aj bez batériovej priehradky. Funkciu rýchleho nabíjania má aj samostatný prístroj a príkon 5 W vám zabezpečí nabitie na 90% kapacity do 60 minút.
Ku klasickým vlastnostiam špičkového pozorovacieho zariadenia s pridanou hodnotou zabudovaného diaľkomeru priamo v šošovke patrí samozrejme aj vysoká tepelná citlivosť, ktorá sa označuje NETD so značkou mK. Tepelnú citlivosť vnímame ako schopnosť prístroja detekovať rôzne teplotné vyžarovania objektov a ich rozdiely teplôt.
V našom prípade je NETD 20 mK čo znamená, že dokáže zaznamenávať aj malé teplotné rozdiely pri vyžarovaní objektov. Chápeme to tak, že čím nižšie je toto číslo, tým nižšie teplotné rozdiely dokáže prístroj vykresliť. V reálnej poľovníckej praxi to znamená, že ak si dáte do porovnania dva prístroje s rozdielnymi tepelnými citlivosťami, tak pokým prístroj s NETD 50 mK vám vykreslí diviaka, ako jednu veľkú žiarivú guľu s konkrétnymi obrysmi, tak prístroj s NETD 20 mK vám vykreslí diviaka aj s jeho štetinami, teplejšími a studenšími časťami tela a pozorovať môžete takisto strapec alebo zuby kanca. Takže čím nižšia tepelná citlivosť tým viacej detailov vám dokáže prístroj preniesť na display.
Takisto neobchádzajú tento prístroj ani veľkosť pixelu, ktorá je 12 μm , čo opisuje veľkosť pixelu. Čím nižšie číslo to je, tým konkrétnejší a ostrejší obraz dokážete vytiahnuť z tohto prístroja. V kombinácii s nízkou NETD 20 mK a OLED displayom s rozlíšením 1024 x 768 pixelov zažijete profesionálne sledovanie zveri alebo iných objektov, či už počas dňa v hustých porastoch, alebo počas tmavej noci.
Ku kvalitnému zobrazovaniu napomáha aj široká škála farebných paliet, ktorá ponúka až 8 možností farebných kombinácii, a to od klasickej horúcej bielej a čiernej, cez červenú horúcu až do odtieňovej zelenej a modrej. V nastaveniach si môžete prístroj prispôsobiť svojim potrebám a ku klasickému nastave- niu kontrastu a ostrosti obrazu dokážete stiahnuť aj jas obrazovky. K príjemnému a dlhodobému užívaniu taktiež dopomáha možnosť výberu tónu studených alebo teplých farieb, ktoré šetria namáhanie oka. Tu už sa začíname ponárať do nastavovania a prispôsobovania prístroja pre špecifického používateľa a je jasné, že tento prístroj si každý môže nastaviť pre svoje potreby.
Prívlastok „PRVÝ NA SVETE“ je v tomto prípade opodstatnený. Zabudovaný laserový diaľkomer, ktorý sa nachádza priamo v šošovke prístroja CONOTECH Aquila LIIR, takisto v puškohľade Conotech Night Arrow LIIR a ešte aj v predsádke CONOTECH AVATA je niečo, čo ešte nikto na svetový trh nedoniesol.
Conotech Avata 650 LIIR
Inovácia a hlavne funkčnosť a praktickosť takéhoto zariadenia so zabudovaným diaľkomerom nás presvedčí o tom, že toto prvenstvo už CONOTECHU nikto nevezme. Využívanie diaľkomeru je v poľovníctve vítaným plusom, ako pri love, tak pri ostatných aktivitách spojených s návštevou prírody.
CONOTECH Aquila 650 LIIR bude preto právom navždy prvým na svete, so zabudovaným diaľkomerom priamo v šošovke.