Odtlačky ratíc
Odtlačky ratíc nachádzame hlavne tam, kde hmotnosť zveri výraznejšie zaťažuje jednotlivé ratice. Napríklad pri prekážkach, ktoré musí zver preskočiť. Stopy samozrejme nájdeme ľahšie na miestach, ktoré sú holé alebo len skromne porastené, ako na miestach s hustou trávou. Pôda musí byť však dostatočne mäkká.
Práve srnčia zver nám poskytuje vo svojich stopách najmenej dôkazov o pohlaví a približnom veku stopovaného jedinca. Variabilita srnčej zveri je príliš veľká, pokiaľ ide o jej telesnú veľkosť a hmotnosť v rôznych vekových kategóriách, a takisto medzi pohlaviami.
Tvar odtlačku je u oboch pohlaví identický. Stopy dospelého srnca sú priemerne o niečo hrubšie ako stopy srny a vždy je rozkrok jeho stopovej dráhy širší ako u samíc. Pri behu sa ratice srncov vďaka vyššej hmotnosti otlačia lepšie než samičie. Odhadovať však vek či pohlavie srnčej zveri podľa stôp by bol len sebaklam, pretože u oboch pohlaví môžeme natrafiť na silnejšie alebo slabšie kusy. Dĺžka srnčej šľapaje je od 3 do 5 cm a šírka 2 – 3,5 cm. Dĺžka kroku je od 35 do 45 cm, šírka rozkroku od 5 do 16 cm.
Či sú odtlačky ratíc čerstvé alebo už staršie zistíme podľa toho, či je pôda v stope vlhkejšia než pôda okolo. Pôda, ktorá bola pri vyrazení stopy narušená, neskôr znovu uzavrie svoje póry, čím je stopa staršia, tým menej ostré sú jej obrysy.
Dráha stôp
Podobne ako jelenia a danielia zver kladie aj srnčia zver ratice zadných nôh čiastočne alebo úplne do odtlačkov predných nôh na rovnakej strane tela.
Klus, najčastejší spôsob úteku jelenej zveri, môžeme u srnčej zveri vidieť veľmi zriedka. Pri najrýchlejšom spôsobe pohybu, cvale, sa zadné nohy odtláčajú mierne posunuté jedna za druhou a trochu odsadené nabok pred odtlačkami predných nôh. V stopovej dráhe pri úteku majú jednotlivé odtlačky výrazne roztiahnuté ratice a paratice predných nôh, ktoré sú osadené znateľne nižšie než na zadných nohách a preto sa tiež odtláčajú do pôdy.
Obhrýzanie vegetácie
Ak sa pozorne rozhliadneme a všímame si vegetáciu, môžeme stopy nájsť všade tam, kde sa zdržuje prežúvavá raticová zver. Srnec neokusuje len byliny, ale pochutná si aj na lístí niektorých drevín a kríkov.
Trus
Trus neprezrádza pohlavie svojim tvarom. Srna však močí a trus ukladá na rovnaké miesto. Rozmery sú okolo 1 cm, farba tmavohnedá až čierna, v zime ide o samostatné valčeky a v lete o hrudky zložené z niekoľkých kusov.
Otĺkanie a vytĺkanie parožia
Predovšetkým srnce nám dávajú nepochybné dôkazy o svojej prítomnosti pri značkovaní teritória a/alebo ako stopy svojho agresívneho chovania. Na prvom mieste sú stopy po otĺkaní alebo vytĺkaní parožia.
Oslobodenie plne vyvinutého parožia od lyka, takzvané vytĺkanie, obvykle trvá iba niekoľko hodín a len zriedka zanecháva viditeľné poranenia na mladých stromoch alebo kríkoch, na ktorých srnec parohy vytĺkal. Väčšina srncov vytĺka parožie v apríli, prípadne už v marci , avšak obzvlášť u jednoročných sa môže termín vytĺkania predĺžiť až do mája.
To čo sa označuje ako miesto otĺkania (vizuálne označenie teritória), sú vlastne miesta charakteristické viditeľným poranením kôry otlčenej až na biele alebo svetlejšie drevnaté časti rastliny. Srnec otĺka behom celého leta a obzvlášť intenzívne v dobe ruje a dosť často si s určitou škodoradosťou vyberá tie najvzácnejšie druhy drevín vyskytujúce sa v jeho teritóriu.
Ležovisko
Srnec si často na miestach, ktoré otĺka, tiež vyhrabáva ležovisko. Hrabe samozrejme aj celkom nezávisle na otĺkaní. Pri vyhrabávaní dochádza k odhrabaniu pôdneho porastu, machu a tiež spadaného lístia alebo ihličia, ktoré zviera hrabe prednými nohami pod telom smerom dozadu. Týmto spôsobom vzniká ležovisko srnčej zveri.
Naše tipy na stopovanie:
Spracovala: Ing. Lucia Müllerová
Foto: Ing. Martin Kalamár a archív
Podobné články:
Srnec – Ako odhadnúť jeho vek?
Lov lukom – raritný srnec
Literatúra, v ktorej sa dozviete viac:
Stopařství, Andreas David
Úspěšný lov, Bruno Hespeller
Lov zvěře v našich honitbách, Josef Drmota
Táborenie v prírode, Mirko a Michal Vosátka