ZAUJÍMAVÉ LIEČIVÉ ÚČINKY ZIMNEJ HUBY, PLAMIENKY ZIMNEJ
FLAMMULINA VELUTIPES (CURTIS) SINGER (CZ- PENÍZOVKA SAMETONOHÁ)
PLAMIENKU ZIMNÚ SI CENILO NAŠE ĽUDOVÉ LIEČITEĽSTVO, PRÁVE TAK AKO TRADIČNÁ ČÍNSKA MEDICÍNA. AJ MODERNÉ VÝSKUMY POTVRDILI JEJ PODIVUHODNÉ ÚČINKY.
V ľudovom liečiteľstve sa plamienka zimná (Flammulina velutipes) používa ako prírodné antibiotikum na liečenie zápalov, výtokov, rôznych dermatóz, alergie, astmy, Crohnovej choroby, ako prostriedok proti nespavosti a na podporu imunitného systému, ale aj na posilnenie činnosti podžalúdkovej žľazy. V tradičnej čínskej medicíne je táto huba aplikovaná pri chorobách pečene a pri žalúdočných vredoch, čo je v súlade so zistením, že táto huba pôsobí proti baktérii Helicobacter pylori – údajne častej príčiny vzniku žalúdočných vredov.
PROTIRAKOVINOVÉ LÁTKY IZOLOVANÉ Z HUBY
Plamienka zimná obsahuje celý rad látok s liečivými účinkami. Už pred päťdesiatimi rokmi bolo z tejto huby izolované cytostatické antibiotikum nazvané flammulin, účinné proti sarkómu 180 a Ehrlichovmu karcinómu. Protirakovinové účinky majú ale aj niektoré ďalšie v tejto hube prítomné látky, napr. Glykoproteín proflamin, polysacharid galaktomannoglukan a izoflaviny genistein, potláčajúce delenie niektorých rakovinových bunkových línií u ľudí, najmä rakoviny vaječníkov a karcinómu prostaty.
PRÍRODNÉ ANTIBIOTIKUM
Plamienka zimná obsahuje tiež enokipodiny A-D, látky s antibakteriálnymi účinkami, vrátane látok proti zlatému stafylokoku, ako aj látky znižujúce krvný tlak a hladinu cholesterolu. Významný je aj nedávny nález Velutina, ktorý je v hube obsiahnutý a ktorý potláča aktivitu reverznej transkriptázy vírusu HIV-1.
AKO PLAMIENKA UŽÍVAŤ?
Na posilnenie odolnosti organizmu sú účinné ako čerstvé huby, tak sušený prášok. Na posilnenie činnosti pankreasu používame liehovú tinktúru z čerstvých alebo sušených húb, ktorú si buď zhotovíme sami, alebo ju kúpime v obchodoch s potravinovými doplnkami. Používame 1 kvapku na 1 kg telesnej hmotnosti, pričom túto dennú dávku rozdelíme na 2 až 3 čiastkové dávky.
KLOBÚK/PLODNICA:
Plodnice rastú zvyčajne v malých i veľkých trsoch na pňoch alebo živých kmeňoch listnatých stromov. Klobúk má 15-70 mm v priemere, najprv je takmer polguľovite klenutý, neskôr rozprestretý s ostrím okrajom na ktorom presvitajú lupene. Pokožka je žlto pomarančová až žltohnedá, v strede spravidla najtmavšia, hladká, holá, za vlhkého počasia alebo po daždi dosť lepkavo slizká a lesklá.
POPIS
HYMENOFOR:
Lupene sú 5-12 mm široké, riedke, bruškaté, pri hlúbiku voľne zaoblené. Najskôr sú krémové, neskôr okrovo žlté.
HLÚBIK:
Hlúbik je 50-100 mm dlhý a 3-12 mm hrubý, stredový alebo trochu výstredný, dutý, úzko valcovitý, niekedy stlačený. Tesne pod klobúkom je žltočervenkastý alebo medovo žltý, inde tmavohnedý až čiernohnedý, husto zamatovo chĺpkatý.
DUŽINA:
Dužina je tenko mäsitá, špinavobelavá alebo krémová. Na vzduchu nemení farbu. Má miernu chuť a príjemnú slabú hubovú vôňu.
VÝTRUSNÝ PRACH:
Výtrusný prach je biely.
VÝSKYT:
Plamienka zimná rastie od novembra do polovice marca na pňoch a živých kmeňoch listnatých stromov, najmä topoľov a vŕb. Ak je mierna zima, môžeme nájsť jej plodnice takmer cez celé zimné obdobie.
PODOBNÉ DRUHY:
Galerina marginata
IDENTIFIKOVATEĽNOSŤ:
Huba je identifikovateľná len podľa mikroskopických znakov (je nutné mikroskopovanie).
VEDECKÉ ZARADENIE:
Fungi > Basidiomycota > Agaricomycotina > Agaricomycetes > Agaricomycetidae > Agaricales > Physalacriaceae > Flammulina
Zdroj: nahuby.sk; ireceptar.cz