Leica dnes na výstave SHOT Show predstaví nový puškohľad so zámerným krížom PRB, na zrode ktorého som sa podieľal aj ja. Teraz sa s vami konečne môžem podeliť o všetky informácie!
Puškohľad Leica PRS 5-30×56
Nový puškohľad Leica PRS 5-30x56i je určený pre streľbu na dlhé vzdialenosti. Má všetky potrebné funkcie pre súťažnú streľbu ale aj na poľovačku, ktorými sú:
- prvá ohnisková rovina s jednotnou balistickou a stranovou korekciou pri každom zväčšení,
- rozsah výškovej korekcie: viac ako 100 MOA (32 mils),
- mimoriadne odolný kryt s celokovovou konštrukciou pre presné nastavenie a nulovanie,
- 6-násobné priblíženie s 5x až 30x zväčšením,
- balistické vežičky s hmatovým rozpoznaním klikov,
- funkcia Zero Stop,
- legendárna svetelnosť a výkon optiky, ktorými je Leica známa (>90 % priepustnosť svetla, vynikajúci kontrast a prirodzenosť farieb, dlhý očný reliéf).
Vežička korekcie výšky s 10 mils na jednu otáčku umožňuje používanie kalibra 6.5 Creedmoor na vzdialenosť viac ako 900 metrov bez potreby ďalšieho otočenia. Vďaka rozsahu výškovej korekcie viac ako 100 MOA (32 mils) je puškohľad ideálnym pomocníkom pri streľbe na viac ako 1,5 km. Je vybavený viditeľnou aj hmatovou detekciou s možnosťou zistenia počtu otáčok aj pri extrémnych vzdialenostiach.
Puškohľad Leica PRS 5-30x56i je vybavený aj niekoľkými ďalšími praktickými prvkami, ako je napríklad taktická páčka na rýchle nastavenie zväčšenia (s možnosťou odobrania). Na nulovanie vežičiek sa nepožaduje použitie žiadneho nástroja. Doraz Zero Stop je možné upraviť pomocou nástroja, ktorý sa ukrýva vo vežičke.
Odporúčaná maloobchodná cena je 2.700,-€. Tubus má priemer 34 mm. Hmotnosť 1 020 gramov. Viac informácií nájdete v Brožúre noviniek na rok 2020 alebo v Návode na používanie s kompletnými technickými údajmi alebo na stránke Leica pre konkrétny výrobok.
Podľa mňa patrí značka Leica, spolu so Swarovski, Zeiss, Schmidt and Bender a zopár ďalšími, medzi úplnú svetovú špičku v oblasti optiky. Bola založená v Nemecku v roku 1869 a už viac ako 150 rokov je lídrom v oblasti výroby skla do fotoaparátov a optických zariadení. Puškohľady značky Leica boli vždy prispôsobené len potrebám poľovníkov. Nemali dostatočný rozsah ani bohatý výber zámerných krížov a balistické vežičky neboli určené na ustavičné klikanie a dokonalé zachovanie nulovej polohy. Až doteraz!
Zámerný kríž PRB
Vytvoril som koncepčný návrh zámerného kríža, ktorý sa Leica rozhodla použiť v novom puškohľade PRS 5-30×56. Tento článok však nepíšem preto, že od výrobcu dostanem províziu:-).Jednoducho vám len chcem predstaviť to, čo táto nová zámerná osnova ponúka strelcom.
Vlastnosti zámerného kríža
- 0,2 mil značky na primárnej osi vetra a osi výšky pre jemné nastavenia. Podľa informácií, ktoré mi poskytli najlepší strelci na veľké vzdialenosti viac ako 90 % z nich uprednostňuje nastavenie výškovej korekcie a zachovanie korekcie vetra. Vďaka 0,2 mil rozostupu s presnosťou s rozlíšením 0,1 mil vyťažíte z guľovej zbrane maximum.
- Vďaka jasnému neobmedzenému výhľadu vo vrchnej polovici zorného poľa jednoducho zbadáte bod zásahu, odčítate vietor alebo sa môžete venovať pozorovaniu.
- Plávajúci bod v strede nezakrýva značnú časť zámerného kríža a umožňuje jednoduché vyhľadanie nulovej polohy.
- Zrozumiteľná stromčeková osnova sa zobrazí vždy, keď ju budete potrebovať, ale zároveň nepôsobí rušivo. Nenaruší vám výhľad na miesto dosahu. Jednoduchý tvar neodradí ani streleckých nováčikov, ktorí tento typ osnovy nikdy nepoužívali. Väčšina športových strelcov používa pri rýchlych strelách, pri ktorých nemajú čas na nastavenie, len stromčekovú osnovu, takže mriežka je pre viac ako 90 % strelcov sekundárnym prvkom. A ak sa ju aj rozhodnú použiť, nevyžadujú dokonalú presnosť mušky.
- Jemné značky sú viditeľné len keď sa budete pozerať priamo na ne. Pri pozorovaní na primárnej osi ich nezbadáte. Takisto sa vám nestane, že neuvidíte miesto dopadu náboja, pretože je ukryté za niektorou značkou.
- Rektifikačné kroky 0,5 mil na stromčekovej osnove (pre korekciu výšky a vetra) znamenajú, že nikdy nebudete viac ako 0,25 mil od najbližšieho referenčného bodu.
- Pri 10 mils alebo väčšej výške budú rozsahy osnovy dvakrát hrubšie, takže ich budete lepšie vidieť pri menšom zväčšení. Pri prekročení 10 mil výškovej korekcie sa na každej strane zobrazí 5 mils bodu naviac pre dodatočnú korekciu vetra.
- Značka + sa zobrazí pri každom nepárnom mil korekcie vetra (napr. 1, 3) a značka × pri párnych mil (napr. 2, 4) pre rýchlejší výpočet/potvrdenie korekcie.
- S cieľom zachovania jednoduchosti zámernej osnovy si každý jeden bod musel vybojovať svoje miesto. Ak sa niektorá možnosť nevyskytovala v bežných podmienkach používania, do návrhu sa nedostala. To znamená, že neboli zaradené žiadne rušivé prvky týkajúce sa:
- odhadu vzdialenosti cieľa: viem, že na kurzoch streľby sa učí odhadnúť vzdialenosť cieľa na základe zámerného kríža, ale v posledných 5 až 10 rokoch nastal obrovský boom laserových diaľkomerov a v praxi už takmer žiaden strelec nepoužíva odhad vzdialenosti na cieľ na základe zámerného kríža. V prípade streľby na veľké vzdialenosti sa pri odčítaní pravdepodobnosť úspešného zásahu znižuje takmer na nulu. Odhad vzdialenosti dokážete urobiť aj s týmto zámerným krížom, ale nie sú na ňom žiadne rušivé prvky na rýchlejšie odčítanie, pretože 99 % strelcov by tieto prvky nikdy nevyužilo.
- pohybujúcich sa cieľov: niektoré zámerné kríže majú zabudované prvky pre pohybujúce sa objekty, ktoré sú však použiteľné len v rámci určitého rozsahu. Mne sa nikdynestalo, že by sa vzdialenosť zhodovala so zameraným cieľom.
Názor jedného z najlepších strelcov v USA
Leica sa ma pýtala, či poznám niektorého z najlepších strelcov na dlhé vzdialenosti, ktorý by chcel vyskúšať ich novú optiku a zámerný kríž PRB a podelil sa s nimi o názor. Kontaktoval som Austina Orgaina. Austina až tak dobre nepoznám, ale viem, že je naozaj serióznym strelcom a navyše veľmi priamym človekom, ktorý pomenuje veci pravým menom. Austin sa umiestnil v prvej desiatke v súťažiach Precision Rifle Series (PRS) a National Rifle League (NRL) v roku 2018 aj 2019, čo je neuveriteľným výsledkom, ktorý sa podaril len jednému ďalšiemu strelcovi (Jon Pynch). Bez pochýb patrí medzi najlepších strelcov na dlhé vzdialenosti na svete.
Okrem toho je veľmi priamym človekom, takže som vedel, že mi napíše svoj úprimný názor. Minulý mesiac mal niekoľko dní príležitosť vyskúšať puškohľad Leica PRS 5-30×56 so zámerným krížom PRB. Čo naň hovorí?
„Zámerná osnova sa mi veľmi páči. Otvorený stredový bod je perfektný. Priamka je tenká a nezavadzia a zároveň je veľmi praktická. 0,2 mil rozostupy na obidvoch úrovniach umožňujú všestranné a praktické využitie.”
– Austin Orgain, účastník prvej desiatky v celkovom poradí súťaží PRS a NRL v ročníkoch 2018 a 2019
Návrh zámerného kríža PRB
Prvú iteráciu tohto zámerného kríža som navrhol v roku 2015. Použil som optiku Schmidt & Bender PMII 5-25×56 DT na mojej upravenej zbrani a z možností zámerného kríža som nebol nadšený. Hovoril som s niekoľkými odborníkmi ako by bolo možné vyrobiť sklo pre zákazkový návrh zámerného kríža v týchto optikách. Ukázalo sa však, že by to bolo zložité a aj finančne náročné. Aj napriek tomu som dlho premýšľal nad tým, ako by mohol ideálny zámerný kríž vyzerať a vyhotovil som kompletný model.
V roku 2018 ma telefonicky kontaktoval známy, ktorý pracuje v spoločnosti Leica a pýtal sa ma, čo by mal dobrý zámerný kríž určený pre presnú streľbu obsahovať. Na odpoveď na túto otázku som bol riadne pripravený a tak som na neho spustil všetko, čo som vedel. Na konci rozhovoru som mu ponúkol, že by som mu vedel dodať návrh zámerného kríža so všetkými vlastnosťami, ktoré som mu spomenul a videl by tak, o čom hovorím. On mi prezradil, že v Leica akurát pracujú na vývoji zámerného kríža do novej optiky. Na návrhu sme ďalej spolupracovali. O názor som požiadal aj Bobbyho Bellowsa a niekoľkých ďalších strelcov. A tak sa zrodil zámerný kríž PRB.
V prvom rade si myslím, že pri streľbe na dlhé vzdialenosti je zámerný kríž veľmi dôležitým nástrojom. V niektorých prípadoch platí, že ak zámerný kríž nemá potrebné prvky, strela sa buď vôbec nepodarí alebo pravdepodobnosť úspešného zásahu pôjde rapídne smerom nadol. Presne preto patrí zámerný kríž medzi najdôležitejšie faktory, podľa ktorých si najlepší športoví strelci vyberajú optiku. Jas optiky a ďalšie vlastnosti, ktorými sú nováčikovia posadnutí nasledujú až za zámerným krížom, ktorý je dôležitý za každých podmienok.
Pred niekoľkými rokmi som čítal článok v týždenníku The Economist a zaujal ma v ňom tento citát:
„Microsoft v nedávnom prieskume zistil, že používatelia využívajú len 10 % z celkového množstva funkcií, ktoré im program Microsoft Word ponúka. To znamená, že 90 % tohto programu tvorí zhluk nevyužitých vlastností, ktorý prekrýva zopár funkcií, ktoré vlastne ľudia chcú.“
Myslím si, že táto myšlienka neplatí len u softvéru. Niektoré produkty sa postupom času stávajú komplikovanejšími a sofistikovanejšími a môžu mať množstvo nepotrebných funkcií, ktoré dokonca prevýšia funkcie, ktoré ľudia skutočne využívajú. Mojou základnou myšlienkou pri návrhu tohto zámerného kríža bolo overiť praktické využitie každého jedného bodu a rozhodnúť, či ho zahrnúť do návrhu alebo nie. Cieľom bolo vytvoriť jednoduchú, ale zároveň sofistikovanú zámernú osnovu porovnateľnú s tými najlepšími. Ak sa niektorá možnosť nevyskytovala v bežných podmienkach používania, do návrhu sa nedostala. Ak bol prvok užitočný, no potreboval by zmenšiť alebo vylepšiť, v návrhu zostal.
Koncepcia riešenia
Taktický zámerný kríž PRB disponuje presnými značkami s rozostupom 0,2 mil na primárnej osi vetra a na osi výšky. Vďaka 0,2 mil značkám je možné dosiahnuť presnosť s rozlíšením 0,1 mil a vyťažiť tak z guľovej zbrane maximum. Z rozhovorov s niekoľkými strelcami z prvej desiatky som sa dozvedel, že razantne odmietajú používať zámerné kríže, ktoré nemajú 0,2 mil rozostupy. Mnohé majú značky až 0,5 mil, čo znamená, že presná opakovaná korekcia potrebná pri prvom výstrele na malé objekty je náročná.
Zámerný kríž PRB poskytuje jasný, neobmedzený výhľad vo vrchnej polovici zorného poľa, vďaka ktorému je jednoduchšie odčítať vietor, bod zásahu či použiť zariadenie na pozorovanie. Má 1 mil výškovú korekciu nad zameriavacím bodom, čo pomáha navádzaniu oka do stredu a môže to byť užitočné aj v ďalších prípadoch.
Zámerný kríž má otvorený plávajúci kruhový bod, vďaka ktorému je nulovanie naozaj jednoduché a navyše nezakrýva najdôležitejšiu časť kríža. Používal som zámerné kríže s jednoduchým nitkovým krížom, plávajúcim bodom a ďalšími nastaveniami a plávajúci kruhový bod ponúka množstvo výhod. Dizajn s plávajúcim stredom poskytuje referenčné body pre 0,05 a 0,1 mil korekcie vetra (okraj kruhu a začiatok primárnej osi) a stred zároveň zostáva voľný.
Jednoduchá a tenká stromčeková mriežka
Zámerný kríž PRB má jednoduchú a tenkú stromčekovú mriežku, ktorá poskytuje možnosť korekcie vetra aj výšky, ktorú oceníte v situáciách, kedy nemáte čas na nastavovanie. Bez stromčekovej osnovy by ste skončili tápaním v priestore bez možnosti v diaľke niečo trafiť. Až 90 % najlepších strelcov preferuje nastavenie korekcie výšky a vetra ak má dostatok času. To viem s určitosťou potvrdiť na základe prieskumu, v rámci ktorého som sa presne na toto pýtal najlepších strelcov v krajine. Rozostup mriežky osnovy je tak až druhotným faktorom. Mnohé stromčekové osnovy sú preplnené, čo pôsobí rušivo a zahaľuje výhľad. Ak osnovu potrebujem len občas, je lepšie, aby som nemal zastrený zameriavací bod, ktorý potrebujem určite pri každej strele.
Hrúbka a veľkosť značiek na osnove boli starostlivo vybrané tak, aby boli viditeľné len vtedy, keď sa na ne budete pozerať. Pri pohľade na primárnu os si ich ani nevšimnete. Takisto je málo pravdepodobné, že neuvidíte miesto dopadu náboja, pretože je ukryté za niektorou značkou.
Kedy je výhodou stromčekový zámerný kríž?
- Existujú prípady, kedy si zbraň vyslovene vyžaduje korekciu výšky a vetra a niekoľko cieľov sa pohybuje v rôznych vzdialenostiach, čo znamená, že po spustení streľby nemôžete ďalej manipulovať vežičkou. To isté platí aj v prípade časovej tiesne, kedy nie je možné realizovať všetky strely ak pred každým zacielením musíte niečo nastaviť. Korekcia výšky a vetra vám tak pomôže udržať si skóre. Pamätám si, že počas súťaže v Oklahome dali strelcom 15 sekúnd na 4 rôzne ciele vzdialené od 275 do 700 metrov. Tu jednoducho nemáte čas nastavovať niečo na každú vzdialenosť. Ak máte stromčekový zámerný kríž s referenčnými bodmi na korekciu výšky a vetra mimo osi viete presne nastavenie korigovať. Jednému strelcovi sa výstrely podarilo stihnúť do 9 sekúnd.
- Ani v prípade poľovačky možno nebudete mať čas na nastavovanie. Raz som bol na poľovačke na kojotov a zrazu naraz vybehli 3 kojoty. Vďaka korekcii vetra a výšky som rýchlo vedel prejsť z jedného cieľa a druhý. Keby som sa snažil nastaviť výšku pre každého kojota osobitne, možno by som stihol 1 alebo 2 výstrely a kojoty by ušli naspäť do kríkov.
- Ak strieľate na veľmi veľké vzdialenosti, niektoré prípady si budú vyžadovať úpravu všetkých vašich nastavení výšky a potom dodatočnú korekciu výšky. V takomto prípade stromčekový zámerný kríž jednoducho pridáva na celkovej kapacite rozsahu výškového nastavenia systému, takže vás nebude obmedzovať výbava. (Ja som v súťaži dostal za úlohu výstrel na takmer 2,5 km a na optike som nastavil 24 mils – to bol jej rozsah – 19 mils korekcia výšky a 4 mils korekcia vetra. Našťastie som mal stromčekový mriežkový zámerný kríž, inak by sa mi výstrel nikdy nepodaril!)
Väčšina strelcov len koriguje výšku pri rýchlych strelách a v takých prípadoch sa nevyžaduje dokonale presná korekcia. V prípade veľkej časovej tiesne sa strieľa na veľký cieľ. Myslel som na to, a preto som sa rozhodol, že rozostup by mal mať referenčné body každé 0,5 mils. Na primárnej osi výškovej a stranovej korekcie sa nachádzajú rozostupy po 0,2 mil, vďaka čomu je možné dosiahnuť optimálnu presnosť pri väčšine striel, ale strely s rýchlou korekciou nie sú rovnakým prípadom. Pri značkách každý 0,5 mils to znamená, že vzdialenosť od referenčného bodu nebude nikdy viac ako 0,25 mil a korekcia môže byť ešte presnejšia. To je viac ako dostatočná presnosť pre spoľahlivú strelu a 0,5 mil rozostup pomáha pri redukcii zhluku informácií.
Stromčekové zámerné kríže môžu byť postrachom alebo rušivým prvkom pre nováčikov. Priznám sa, že aj ja som s tým mal problém, až kým som jeden nevyskúšal a po krátkom čase som ocenil jeho výhody. Teraz sa s iným ako stromčekovým zámerným krížom cítim obmedzovaný. Na túto jednoduchú verziu si aj nováčikovia ľahšie zvyknú.
Ďalšou vlastnosťou, ktorá napomáha minimalizácii zhluku informácií je fakt, že namiesto referenčných bodov s číslom vedľa sa niekedy zobrazujú len čísla, ktoré fungujú ako referenčný bod. Takže čo keby namiesto bodu alebo X na označenie korekcie 2 mil bola na mieste značky len dvojka? Na korekciu vetra 2 mils by tak jednoducho stačilo zadať číslo 2 v strede cieľa. Podobné detaily pomáhajú minimalizovať množstvo zobrazených informácií bez obmedzenia funkčnosti.
Na stromčekovej osnove sa nachádza malá bodka pre 0,5 mil značky a každých 1,0 mil + alebo ×. Značka + znamená nepárne čísla korekcie vetra (1 mil, 3 mils) a značka × párne (2, 4). Podľa mňa bude rýchlejšie potvrdiť korekciu pred stlačením spúšte jednoduchým otočením z + do × ako počítanie značiek. Pri korekcii vetra 2,1 mils vám stačí pamätať si, že korekcia by mala byť za × a vystreliť.
Funkcie pri menšom zväčšení
Zámerný kríž PRB je tenký a je určený pre streľby na dlhé vzdialenosti. Hrúbka a dĺžka priamok bola navrhnutá pre praktické použitie aj pri menšom zväčšení. Strelci môžu v niektorých prípadoch preferovať 10-12 násobné zväčšenie pre väčšie zorné pole, ktoré im zjednoduší vyhľadanie objektov a urýchli pohyb medzi jednotlivými cieľmi. U niektorých z najobľúbenejších zámerných krížov sú značky príliš tenké alebo malé na rozlíšenie pri menšom zväčšení. Ak potrebujete presnú korekciu, musíte si nastaviť zväčšenie alebo si jednoducho poradiť s väčším ako preferovaným zväčšením. To so zámerným krížom PRB nebude vôbec problém. Dokázal som rozlíšiť 0,2 mil korekciu vetra pri 9-násobnom zväčšení!
Pri zmenšení zväčšenia sú dieliky 10 mils alebo viac od stredu dvakrát také hrubé, vďaka čomu sú lepšie viditeľné aj pri menšom zväčšení.
Od 10 mils korekcie výšky budete na každej strane stromčekovej osnovy vidieť ďalšie body, ktoré umožňujú rozšírenie korekcie vetra o ďalších 5 mils v každom smere. Vďaka tomu je zámerný kríž užitočný pri vetre s rýchlosťou 30 – 50 km/h. Väčšina strelcov asi pri takom silnom vetre nebude strieľať na dlhé vzdialenosti, ale určite sa nájdu aj odvážlivci. A tí nebudú obmedzovaní zámerným krížom. Rozšírená korekcia vetra je značená len po 1 mil, namiesto 0,5 mil ako u zvyšku osnovy. Aj v tomto prípade som sa usiloval o dosiahnutie rovnováhy medzi nástrojmi a potrebami strelca bez pridania ďalších komplexných prvkov.
Výraznejšie dieliky pri nižšom zväčšení zaručujú praktickosť osnovy a zároveň lepšiu viditeľnosť. Môžete si tiež všimnúť, že horizontálne priamky sa zobrazujú pri každých 10 mils výškovej korekcie a pomáhajú rýchlo vyhľadať hodnotu, ktorú potrebujete.
Osvetlenie zámerného kríža
Strelci aj poľovníci môžu preferovať prevádzku pri minimálnom zväčšení z dôvodu maximalizácie zorného poľa a ľahšom vyhľadaní cieľa. Ak náhodou vyrušíte vysokú zver na ležovisku, určite sa nebudete chcieť pokúšať rýchlo ju vyhľadať s 30-násobným zväčšením! V podobných prípadoch by ste si mohli nastaviť 5- násobné zväčšenie a zapnúť osvetlenie aj ak práve nie sú zlé svetelné podmienky. Tenké osnovy sú rovnako užitočným a ideálnym pomocníkom pri 5 ako pri 30-násobnom zväčšení, pretože osvetlením dosahuje nitkový kríž vysoký kontrast. Primárna os výšky a vetra bude osvetlená, čo automaticky navedie váš zrak na stredový bod.
Tenký zámerný kríž je ale náročné osvetliť. Technici Leica sa ma pýtali, či by nemohli urobiť priamky trošku hrubšie ako som pôvodne navrhol. Trápili sa s tým, ako osvetliť tenké dieliky alebo ako urobiť môj originálny návrh finančne prijateľnejším. Zamyslel som sa nad tým a dospel som k záveru, že je dôležitejšie, aby zámerný kríž spĺňal naprojektovanú hrúbku ako to, aby bol osvetlený. Osvetlenie je praktická funkcia len v málo prípadoch, pretože v 99 % prípadoch strelci na dlhé vzdialenosti nevyužívajú osvetlenie zámerného kríža. Preto som nechcel, aby výnimka zatienila prvotný účel, ktorým bola streľba na vzdialené ciele pri väčšom zväčšení bez zapnutého osvetlenia. Podľa mňa by to bolo ako keby chvost vrtel psom. Dobrou správou však je, že technikom z Leica sa podarilo prísť na spôsob. Dokázali zachovať tenké dieliky, ktoré boli podľa mňa ideálne A zároveň osvetliť zámerný kríž. O nemeckých inžinieroch nikdy nepochybujte, lebo zvládnu aj nemožné! Tenká zámerná osnova s osvetlením poskytuje to najlepšie z každého uhla a je použiteľná v každej situácii.
Stredový zameriavací bod nie je podľa návrhu osvetlený, čo zaručuje, že väčšina dôležitej časti zámerného kríža je voľná a nie je prehnane osvetlená (čo je u niektorých zámerných krížov problém).
Nižšie nájdete nákres pokrytia. Každému číslu predchádzala dôsledná úvaha. Mojou základnou myšlienkou pri návrhu tohto zámerného kríža bolo overiť praktické využitie každého jedného bodu a rozhodnúť, či ho zahrnúť do návrhu alebo nie. Zámerný kríž PRB zostal jednoduchý, ale funkciami je porovnateľný s tými najlepšími. Ak sa niektorá možnosť nevyskytovala v bežných podmienkach používania, do návrhu sa nedostala. Ak bol prvok užitočný, no potreboval by zmenšiť alebo vylepšiť, v návrhu zostal.
Minulý mesiac som konečne prvý krát videl zámerný kríž v optike. Bol som nervózny, lebo som si nebol istý, či sa mi podarilo premeniť svoje myšlienky na realitu. No z výsledku som nadšený!
Poznámka: Návrh zámerného kríža PRB slúži len ako koncept. Nikdy som nevyhotovil žiadnu rešerš alebo patentový prieskum a nenesiem zodpovednosť ani záruku za informácie poskytnuté o zámernom kríži. Nie som nijakým spôsobom viazaný na výrobcu alebo na predaji optiky a nepoberám zo zámerného kríža ani optiky nijaký zisk. So spoločnou Leica nemám žiaden obchodný vzťah a za súlad výroby a predaja optiky s platnými zákonmi USA alebo inej krajiny nesie zodpovednosť výlučne Leica.
Varianty:
Puškohľad s krížom L4a TU.
Puškohľad s krížom Ballistic TU.
© Copyright 2020 PrecisionRifleBlog.com, All Rights Reserved.
O autorovi
Cal Zant vlastní blog PrecisionRifleBlog.com. Neustále sa zdokonaľuje vo svojom odbore a ochotne pomáha kolegom strelcom. Má technické vzdelanie, pri písaní vychádza z dostupných údajov a dokáže vysvetliť technické vlastnostijasným spôsobom. Viac informácií nájdete na PrecisionRifleBlog.com/About.