Ak plánujete lov v noci, budete potrebovať ďalekohľad s termálnym alebo nočným videním, aby ste mohli pozorovať zver a poprípade ju úspešne uloviť. Ale aj keď vám obe tieto zariadenia umožnia vidieť v noci, existujú medzi nimi rozdiely.
Každý z nich má svoju vlastnú vyhradenú aplikáciu a každý má svoje výhody a nevýhody.
Poďme sa pozrieť na rozdiely, aby ste si mohli ľahšie vybrať tú najlepšiu možnosť pre vás.
Musíte poznať základný rozdiel medzi termálnymi ďalekohľadmi a ďalekohľadmi na nočné videnie, aby ste si mohli vybrať ten, ktorý je ideálny pre Váš obľúbený spôsob poľovania. Dúfajme, že nasledujúca časť objasní rozdiely medzi nimi. Takže pokračujte v čítaní!
Slovo „tepelné“ sa vzťahuje na čokoľvek, čo súvisí s teplotou alebo teplom.
Tepelné ďalekohľady zisťujú teplo alebo teplotu cieľa a využívajú žiarenie na vytvorenie obrazu.
Obrázok môže byť generovaný čiernobiely alebo v rôznych farbách v závislosti od zariadenia. Obraz bude svetlejší alebo tmavší so zvyšujúcim sa alebo klesajúcim vyžarovaním. Preto teplé predmety vyzerajú cez ďalekohľad jasnejšie.
Tepelné ďalekohľady detekujú teplo cieľa a využívajú žiarenie na vytvorenie obrazu.
Termovízne zariadenia majú klady a zápory ako všetky ostatné.
Na rozdiel od prístrojov na nočné videnie je možné tepelné ďalekohľady používať vo dne aj v noci. A keďže na vykreslenie obrazu využívajú žiarenie alebo zdroj tepla, môžete ľahko odhaliť objekty, aj keď sú skryté alebo maskované.
Okrem toho môžu termálne ďalekohľady pokryť väčšiu vzdialenosť ako ďalekohľady na nočné videnie.
Na druhej strane, počas extrémneho chladu tepelné ďalekohľady stratia časť svojej schopnosti odhaliť objekt vyžarujúci teplo.
A tiež platí, že termálne ďalekohľady sú ťažšie a drahšie ako ďalekohľady na nočné videnie.
Puškohľady na nočné videnie fungujú úplne inak ako termálne ďalekohľady. Niektoré ďalekohľady na nočné videnie vykresľujú obrázky v zelenom odtieni a pri ich vykresľovaní sa vo veľkej miere spoliehajú na zdroj svetla. Svetelný zdroj môže byť okolitý, ako napríklad Mesiac, hviezdy alebo okolie.
Ak nie je žiadne svetlo, na generovanie svetla sa použije infračervený prísvit (IR). Doporučujeme používať taký prísvit, ktorého vlnová dĺžka nie je bežne viditeľná (940nM), aby Vaše stanovište nebolo prezradené.
Ďalekohľady na nočné videnie sú ľahšie a tiež lacnejšie ako termálne ďalekohľady. Sú dostupné v rôznych modeloch a generáciách. Preto si ľahko vyberiete podľa svojho rozpočtu a požiadaviek.
Ak ste začiatočník, môžete si vybrať základný NV ďalekohľad. Ak ste profesionálnym lovcom, iste dáte prednosť niektorému zo špičkových NV ďalekohľadov.
Keďže ďalekohľady na nočné videnie závisia od dostupného zdroja svetla, nepriaznivé prostredie môže ovplyvniť viditeľnosť. Napríklad v hmle, daždi, snehu a prachu nie sú prístroje nočného videnia také účinné, resp. v hmle a hustom snežení sú úplne neúčinné.
Vzhľadom na odlišnú technológiu, nedokážu NV ďalekohľady pokryť veľké vzdialenosti, čo je zásadný rozdiel oproti termozariadeniam.
Ďalekohľady na nočné videnie sa spoliehajú na zdroj svetla, ako je mesiac, hviezdy alebo umelý zdroj svetla – IR prísvit.
Počas lovu v noci musíte identifikovať cieľ ako požadovanú lovenú zver, inak môžete skončiť streľbou na niečo iné – iný druh zveri, iné pohlavie. A výber medzi nočným videním a termálnym ďalekohľadom závisí od Vašich požiadaviek.
Tepelné ďalekohľady dokážu detekovať zvieratá na veľké vzdialenosti, ale môžu byť pre poľovníkov mätúce, ak sú v zornom poli aj iné objekty, vyžarujúce teplo.
Tepelné ďalekohľady dokážu ľahko odhaliť zvieratá alebo pohybujúce sa predmety na veľkú vzdialenosť, či už je deň alebo noc. Ich detekcia je lepšia ako detekcia NV ďalekohľadov. Dokonca aj v tom najdrsnejšom počasí (hmla, sneženie, dážď) Vám môžu pomôcť vidieť (okrem extrémneho chladu).
Jedna vec, ktorú treba mať na pamäti, je, že termálne ďalekohľady vykresľujú obrázky čiernobielo alebo v odtieňoch viacerých farieb tzv. fusion), čo môže byť pre poľovníkov a strelcov mätúce, ak sa v cieľovej oblasti nachádzajú aj iné pohybujúce sa objekty. Treba mať na pamäti, že len tie najšpičkovejšie termozariadenia Vám odhalia napr. parohy alebo rohy zveri, nakoľko táto časť tela nevyžaruje teplo.
NV puškohľady dokážu vykresľovať obrázky s vyšším rozlíšením ako termo-puškohľady. Používajú zdroje okolitého svetla alebo IR, aby vám pomohli vidieť v tme.
Prostredníctvom ďalekohľadov na nočné videnie môžete ľahko identifikovať lovenú zver a rozoznať napr. parožie.
Počas nepriaznivého počasia však môžu byť ďalekohľady na nočné videnie slepé. A tiež nebudete môcť pozorovať zver ak je maskovaná alebo sa zdržiava v hustom poraste.
Ak nie je k dispozícii žiadne okolité svetlo, používatelia nočného videnia potrebujú infračervený prísvit, aby mohli vidieť v tme.
Zariadenia na nočné videnie sú citlivé na svetlo a pri vystavení jasnému svetlu sa môžu poškodiť. Preto je ich používanie za jasného dňa trochu problém.
Stručne povedané, termálne ďalekohľady sú dobré na detekciu aj na veľké vzdialenosti a možno ich použiť takmer vo všetkých podmienkach. Na druhej strane, ďalekohľady na nočné videnie sa majú používať v noci a dokážu vykresliť lepšie obrázky.
Termálne aj nočné videnie sú skvelé vo svojich príslušných aplikáciách. Mali by ste si vybrať jeden v závislosti od vášho loveckého prostredia.
Pri kúpe pamätajte na klady a zápory jednotlivých zariadení a vyberajte s rozumom.
Nech si vyberiete ktorúkoľvek možnosť, veľa šťastia pri nočnom love!
Potrebujete poradiť pri výbere nočného videnia alebo termovízie? Neváhajte nás kontaktovať na tel. čísle: +421 917 964 555 alebo e-mailom na obchod@huntingland.sk.
8 vlastností, ktoré je potrebné zvážiť pri kúpe termovízie