Maďarská vyžla vznikla skrížením žltého pointra s farbiarom, po ktorých zdedila aj veľmi dobré vlastnosti. Svoj temperament a vlohy pre prácu získala po rase pointer a schopnosť stopovať a dohľadávať zver má zdedenú práve po farbiarovi. Psík sa veľmi dobre cvičí a preto je vhodný i pre majiteľov, tzv. začiatočníkov, pre ktorých je to prvé plemeno. Psík je veľmi náruživý v aportovaní a prinášaní v akomkoľvek teréne, čo navodzuje zainteresovanosť ďalšieho iného plemena. Nevadí mu ani teplé a suché počasie.
HISTÓRIA
Plemeno maďarskej vyžly sa historicky datuje až do obdobia stredoveku, kde toto plemeno využívali Maďari, ktorí prechádzali cez Európu. Maďarská vyžla bola pre nich nenahraditeľný pomocník a hlavne statný pes. Plemeno však bolo na pokraji vyhynutia v období dvoch svetových vojen. Vyžla sa postupne dostala až do Rakúska a po starostlivom chove sa plemeno ďalej rozšírilo. Záznamy uvádzajú, že maďarskú vyžlu vlastnil napríklad aj Pápež Pius XII. Maďarská vyžla bola taktiež využívaná aj za vlády Arpádovcov na lov zveri.
ROZDELENIE A SFARBENIE
Pri plemene máte na výber z dvoch typov – krátkosrstá, alebo hrubosrstá vyžla. Rozdiel je iba v type srsti. Sfarbenie srsti je jednofarebné – má krásnu zlatohnedú farbu.
VÝCVIK
Nakoľko je vyžla veľmi temperamentné plemeno, vyžaduje si aktívny pohyb a veľa aktivít, aby si mohlo vybiť nahromadenú energiu. Samotný výcvik nebýva problematický, je to veľmi učenlivé a poslušné zviera s vľúdnou povahou, ktoré veľmi rado aportuje. Je učenlivá a rýchlo pochopí, čo od nej vlastne chcete.
POVAHA
Voči iným psom je vyžla nekonfliktná a hodí sa do rodiny s malými deťmi. Je energická, hravá a viete ju zamestnať hocijakou činnosťou. Pri dobrej výchove vie byť však doma kľudná a prítulná. Vo všeobecnosti je to veľmi spoločenský typ psa, ktorý Vás môže sprevádzať nielen na poľovačkách, ale aj dovolenkách. Má veľmi rada návštevy a ľudí.
STAVBA TELA
Vyžly sú typické svojou eleganciou a výstavnou stavbou tela. Psy dorastajú do výšky 57-64 cm, feny sú menšie, len okolo 53-60 cm. Hmotnostne sa pohybuje od 20 do 30 kg. Priemerná dĺžka života tohto plemena je 14-15 rokov.
STAROSTLIVOSŤ
Ako už bolo spomínané, hlavnou prioritou tohto plemena mu je zabezpečiť dostatočne aktívny pohyb a tomu potom prispôsobiť aj stravu. Pes, ktorý má aktívny celodenný pohyb potrebuje menej krmiva, ako pes, ktorý má pohybu menej. Starostlivosť o srsť sa v ničom neodlišuje od iných krátkosrstých plemien, vôbec nie je náročná – raz za deň je dobré ju prečesať kefou.
ČO MOŽNO NEVIETE
Zaujímavosťou tohto plemena je, že nezapácha. Je to jediné plemeno, ktorému srsť nezapácha typickým psím pachom. V Amerike je pre toto plemeno špecifické pomenovanie – suchý zips.
Maďarská vyžla je charakteristická tým, že má príliš jemný organizmus a uvoľnenejšie telo. Tieto plemená majú v porovnaní s podobnými druhy slabé kosti a hrubú hlavu, ktorej tvar pripomína skôr farbiara.
Spracovala: Ing. Jana Virguľová
Zdroj: www.vyzla-vizsla.sk
Foto: Archív