NA LYKOŽRÚTA JE KRÁTKA AJ TATRANSKÁ ZIMA: VÝSKUMNÍKOV VÝSLEDKY NEPOTEŠILI
PRACOVNÍCI VÝSKUMNEJ STANICE ŠTÁTNYCH LESOV TATRANSKÉHO NÁRODNÉHO PARKU (TANAP) SA PODROBNEJŠIE ZAOBERALI TÝM, AKO TOHOROČNÉ MRAZY VPLÝVAJÚ NA PREŽÍVANIE BEZSTAVOVCOV. KONKRÉTNE IŠLO O SKUPINU PODKÔRNEHO HMYZU, A TO LYKOŽRÚTA SMREKOVÉHO, SPÔSOBUJÚCEHO PRETRVÁVAJÚCU ROZSIAHLU KALAMITU V TATRANSKÝCH LESOCH.
PREKVAPUJÚCI VÝSLEDOK – LYKOŽRÚTOVI ZIMA NEVADÍ
V prácach autorov popisujúcich život najvýznamnejšieho škodcu spomedzi podkôrneho hmyzu sa uvádza, že jednou z možností zníženia jeho početnosti a predpokladu ukončenia kalamity sú dlhšie trvajúce extrémne mrazy.
„Tie tohoročné v lokalite Tatranskej Lomnice boli od 1. do 11. januára s teplotami od mínus 11 do mínus 25 stupňov Celzia,“ uviedol Ján Ferenčík zo Štátnych lesov TANAP-u.
V predchádzajúcich niekoľkoročných výskumoch lesníci konštatovali, že väčšina lykožrútov zimuje v dreve, v stojacich alebo ležiacich kmeňoch. „Len nepatrné množstvo zimuje v pôde. Ako prežívajú lykožrúty v kmeňoch sme zistili ich vylúpaním z kôry. Výsledok je prekvapujúci, pretože 76 percent imág je v dobrej kondícii a len 14 percent malo znaky úhynu z neznámych dôvodov,“ priblížil Ferenčík. Jedným z nich mohli byť aj mrazy, no nevylučujú sa aj iné dôvody, ako sú choroby, prípadne predácia alebo parazitácia.
DROBNÉ POZITÍVA A PRETRVÁVAJÚCE RIZIKO
„Vitalita lykožrútov smrekových je dokonca taká vysoká, že v priebehu 24 hodín od ich vylúpania zo zamrznutých kmeňov a prenesení do tepla laboratória sa už zavrtávali do čerstvej kôry tak, ako to robia v čase jarného rojenia,“ objasnil. „Jedným z pozitívnych zistení je prítomnosť lariev pestroša, najväčšieho nepriateľa lykožrútov. Jeho dravé larvičky sú veľmi aktívne a schopné života napriek tomu, že ich telíčka obsahujú takmer samú vodu,“ povedal Ferenčík. Ako ďalej doplnil, prognóza pre spomalenie šírenia lykožrútovej kalamity v Tatrách v tomto roku nie je optimistická.
„Veľká populácia lykožrútov zatiaľ prežíva zimu v dobrej kondícii. Lykožrúty pod kôrou sú pripravené obsadzovať ďalšie smreky a limby,“ priblížil Ferenčík. Hlavnými ohniskami šírenia lykožrútov sú napadnuté stromy v najprísnejšie chránenom území národného parku.
autor: Martin Sýkora 19. január 2017
foto: wikimedia.com
zdroj: http://poprad.dnes24.sk/