V studených zimných mesiacoch prichádzajú na svet po dlhej ruji, od marca do júla, mláďatá medveďa hnedého. Medvieďatá sa rodia počas zimného spánku od decembra do februára. Po mesiaci sa im otvárajú oči a do troch mesiacov im vyrastá mliečny chrup, ktorý sa v 6. mesiaci vymieňa za trvalý.
K páreniu jazveca lesného môže dochádzať od januára do októbra, pretože ovulácia samíc vrcholí v januári, resp. februári a od júla do októbra. Po 210- 240 dňovej gravidite sa od polovice januára do polovice marca rodia slepé, holé a okolo 85 gramové jazvece. Po mesiaci sa im otvárajú oči a matkiným mliekom sa živia zhruba 8 až 10 týždňov. Počas tohto obdobia vychádzajú s matkou aj von. Pri ich výchove sa môžu zúčastňovať aj nevodiace samice „opatrovateľky“.
Líšky sa zas pária od decembra do júna a po 50, prípadne 55 dňoch gravidity sa rodia v pelechu malé líšťatá, ktoré majú orechovohnedé sfarbenie s bielou náprsnou škvrnou. Po 18. dňoch im vyrastajú prvé mliečne zuby a materské mlieko pijú len mesiac a vtedy začínajú aj vyliezať von z brloha, kde majú „škôlku“.
Pri vydrách zákonitosti rozmnožovania nie sú úplne objasnené, pretože s mláďatami je ich možné vidieť po celý rok. Rovnako je to i pri zajačej zveri, ktorá je plodná po celý rok s výnimkou jesenných mesiacov, takže mladé prírastky sa môžu rodiť od konca februára a posledné mláďatá začiatkom septembra.
Po milostných hrách od novembra po január sa po 114 – 118 dňoch gravidity rodia prasiatka v „pyžamku“. Väčšina diviačíc sa oprasí v mesiacoch marec až máj.
Aj muflonia zver po ruji, ktorá sa odohráva v našich podmienkach od konca októbra do začiatku decembra, prichádzajú na svet už od marca muflónčatá po 22 týždňovej gravidite. Takto včasne na jar prichádzajú na svet aj mláďatá kuny, tchora, veverice, nutrie i bobra.
Od apríla prichádzajú na svetlo sveta vlčie mláďatá. Tie po 62-65 dňoch rodia uzavretými ušnými otvormi. Oči sa im otvárajú po 9. prípadne 13. dňoch a počuť začínajú od 20. dňa.
Po vlkovi sa rodia v máji aj mláďatá rysa ostrovida. Tie sa rodia po cca 73 dňovej gravidite, ktorej predchádzalo párenie od februára do marca. Po dvoch týždňoch života sa im otvárajú oči a materským mliekom sú kŕmené dva mesiace. Rodia sa hebkou žltkastou až sivohnedou srsťou s nebadateľnými náznakmi škvŕn. Od apríla do mája sa okotí aj mačka divá, ktorá ich nosí počas 63 až 68 dňoch gravidity.
Po 235 až 240 dňoch od najsledovanejšej ruje privádza na svet aj samica kráľa našich hôr. V máji až júni dospelá jelenica porodí jedno jelenča (ojedinele dvojčatá) po troch týždňoch už nasleduje svoju matku.
Rovnako v tomto období takmer po 9 a pol mesačnej gravidite dáva život srnka svojim srnčatám. Tie v prvých týždňoch svojho života trávia ležiačky a vstanú len vtedy keď sa k nim priblíži matka srnka. Nazýva sa to akinéza a je to ich ochrana pred predátormi, pretože nevylučujú žiadny pach a ich ochranné sfarbenie ich robí takmer neviditeľným. No je to ich záhubou pri práci poľnohospodárskych mechanizmov alebo nedisciplinovaných návštevníkov lesa.
Od mája po jún sa rodia bezzubé mláďatá kamzíka vrchovského. Kamzičia gravidita trvá okolo 180 dní a mladé jedince skoro po narodení sú schopné nasledovať svoju matku.
Po jelenej ruji v októbri nasleduje taktiež u poľovníkov obľúbená ruja danielov. Danielčatá sa rodia po jelenčatách od mája do začiatku júla a tie sa rodia po 32 týždňovej gravidite.
Nedá mi nespomenúť ani losiu zver. Ich ruja prebieha v októbri a po 226 (228) dňoch sa rodia jedno, zriedkavo dve losie mláďatá, ktoré nevykazujú žiadne škvrny, ako je typické u mnohých mláďat ostaných jeleňovitých.
Bohužiaľ život je veľmi krehký a ani príroda sa s nikým nemazná. No mnohé nádejné jelene, srnce a budúce rodičky sú chybou človeka pripravované o život, lebo sú násilne odobraté z prírody. Osamotené mláďatá raticovej zveri nie sú osirotené, je to bežný jav, preto by sa malo neustále zdôrazňovať verejnosti, aby sa ich nálezcovia nedotýkali a nebrali domov.
Spracovala: Bc. Zuzana Fričová
Foto: Bc. Zuzana Fričová a archív
Spracované z: KROPIL, R. et al. 2012. Biológia poľovnej zveri. 1. vydanie. Zvolen: Vydavateľstvo TUZVO, 2012. 52 – 133 s