Je to od 10 do 30 cm vysoká byľ s vzpriamenou lysou stonkou a s plazivým podzemkom. Na vrchu stonky sa nachádza 4 – početný praslenom elipsovitých listov so sieťovanou žilnatinou. Kvet je jeden uprostred štvorice listov a býva jasnozeleného alebo žltozeleného sfarbenia. Plodom je modročierna bobuľa s červeným farbivom. Rastie vo vlhkých zmiešaných lesoch s bohatým podrastom, jedľových bučinách, ale aj v smrečinách a v lužných lesoch. Je indikátorom pre podzemnú a priesakovú vodu.
Rastlina je celá jedovatá a plody majú nepríjemnú chuť a aj nepríjemne zapácha. Obsahuje mnohé látky akou je neškodná kyselina citrónová, rôzne aminokyseliny, estery a saponíny, ktoré sú hlavnou jedovatou látkou rastliny. Konkrétne je to paristyfín a paridín. Sú prudko jedovaté avšak veľmi ťažko stráviteľné v tráviacom trakte, čo znamená, že nedochádza k smrteľnej otrave, no výplach žalúdka je nutný. Najčastejšie k otrave dochádza pri zamenení s čučoriedkou. Prejavom otravy vraním okom je zvracanie, bolesť hlavy, zúženie zorničiek, podráždenie žalúdka a čriev a hnačky.
Prvou pomocou je vyvolanie zvracania, ale keďže uvedené látky saponínov sa strebávajú veľmi ťažko, je možné postihnutého priviesť k lekárovi alebo počkať na príchod sanitky. Protilátka nie je známa a tak sa vykonáva výplach žalúdka a s podávaním aktívneho uhlia.
V homeopatii sa používa pri liečení bolestiach hlavy a migrénach, pri búšení srdca a zápaloch nosohltanu. V ľudovom liečiteľstve sa využívali ako ochranný prostriedok proti nákazlivým chorobám a prikladal sa na rany a vredy. Liečili sa s nimi aj zápaly očí zo šťavy z bobúľ. Tinkúra z čerstvo natrhaných plodov slúžila ako protijed pri otrave ortuťou alebo arzénom. Dokonca plody sa používali ako afrodiziakum a získavalo sa aj žlté farbivo z listov a červené z plodov.
Najčastejšie k otravám dochádza u malých detí, ktoré si ju pomýlia s čučoriedkou. Ale otravy s vranovcom nie sú až také časté, pretože kvôli svojej chuti a nepríjemnému zápachu sa mu vyhýbajú i zvieratá.
Spracovala: Bc. Zuzana Fričová
Ilustrácie: Bc. Zuzana Fričová