Lykovec jedovatý (Daphne mezereum) je 1,5 vysoký ker so svetlo sivou hladkou kôrou, ktorá neskôr získava tmavší nádych. Je to riedko rozkonárený ker, pričom konáriky sú veľmi pevné a húževnaté. Púčiky sú postavené špirálovito, sú kužeľovitého tvaru a na konci zašpicatené. Listy sú typické kopijovité a objavujú sa až po kvetoch. Kvety sú štvorpočetné s rúrkami. Sfarbenie býva ružovofialové, prípadne červenkasté, vzácne sa objavia aj biele kvety. Plod je červená kôstkovica, ktorá je 5 – 10 mm veľká, v ktorej najviac kumulujú jedovaté zlúčeniny. Rastie najmä v zmiešaných lesoch s bohatým podrastom na výživných, prednostne vápenatých pôdach. Vyskytuje sa takmer v celej Európe a Ázii, no je to i veľmi obľúbenou rastlinou, ktorá sa pestuje v záhradkách, ale v prírode je chránený. Z našich troch druhov je lykovec jedovatý najodolnejším a kvitne skôr ako lykovec voňavý.
Vo všetkých častiach rastliny sa nachádza jedovatá terpénoidná živica – mezerín. Ten vážne poškodzuje pečeň, tráviaci trakt a obličky. V bobuliach sa nachádza dafnorín a v semenách dikumarín dafnoretín. Bobule sú často zamieňané s ríbezľami, len namiesto príjemnej chuti spôsobuje štipľavú chuť. Už pri konzumácii 10 – 15 bobúľ dochádza k smrteľnej otrave. Okrem toho obe jedovaté látky, mezerín a dafnorín, obsahujú diterpénestery, ktoré majú karcinogénne účinky. Po požití človek cíti dusenie a páli ho celá ústna dutina. Dostavuje sa nevoľnosť, krvavá hnačka alebo veľmi bolestivé močenie. Pri zjedení väčšieho množstva dochádza k srdcovocievnym ochoreniam, poškodeniu krvného obehu, sťaženému dýchaniu a poškodeniu obličiek. Prejavia sa aj začervenanie kože a pľuzgiere. Dafnín má aj halucinogénne účinky. U citlivých osôb už len pri dotyku spôsobuje ekzémy a vyrážky. Otrava môže vzniknúť aj dlhodobejším vdychovaním jeho vône kvetov, pričom vyvoláva závrat a bolesť hlavy.
Pri podozrení, že bol skonzumovaný lykovec jedovatý, je dôležité, aby bolo hneď vyvolané zvracanie. Toxikologické centrum odporúča hneď užiť 10, prípadne 20 tabliet aktívneho živočíšneho uhlia s 1 dcl tekutiny a vyhľadať okamžite lekársku pomoc.
Sušená kôra lykovca sa v minulosti používala ako tinktúra alebo nálev na vyvolanie potenia. Uvádza sa aj, že to bol používaný močopudný a povzbudzujúci liek. Okrem už spomínaného liečenia reumatizmu a kožných problémov, používal sa pri liečení obrny. Význam okrem liečiteľstva našiel aj v maliarstve, kde z bobúľ sa získaval červený pigment. Obišiel sa aj v kuchyni, kde pre jeho pikantnú chuť bol pridávaný aj do octu. Ako homeopatikum sa používa dodnes pri ochoreniach kože sprevádzané silným svrbením, bolestiach nervového pôvodu, zápaloch dýchacích ciest a tráviaceho ústrojenstva, či mnohých iných bolestivých stavoch len v riedenom stave, pretože diterpénestery lykovca podporujú vznik a rast nádorov.
Niektoré druhy z jedovatých rastlín nespôsobujú tak vážnejšie následky ako lykovec. Hoci ani tie netreba podceňovať. Preto treba byť pri prechádzke obozretní, hlavne u detí, pretože najčastejšie otravy s lykovcom sú práve u nich.
Spracovala: Bc. Zuzana Fričová
Ilustrácie a foto: Bc. Zuzana Fričová