Ľulkovec zlomocný (Atropa bella-donna) je vysoká bylina s priamou stonkou o výške 50 až 200 cm. Byľ je silná a rozkonárená, nesúca striedavé listy vajcovitého až elipsovitého tvaru. Sú celistvo okrajové a páperovité a zužujú sa do stopky. V pazuchách listov sa nachádzajú špinavo fialové stopkaté kvety. Kalich kvetu je zelený a koruna je zvončekovo rúrkovitá. Plodom je čierna a lesklá bobuľa, ktorá vyrastá do hviezdicového kalichu. V bobuli sa nachádza množstvo malých modravých semien. Jej chuť je spočiatku sladká, potom sa mení trpkú horkú chuť.
Celá rastlina je jedovatá kvôli obsahu alkaloidov ako sú hyoscyamín, hyoscín a atropín. Pôsobia na nervový systém ako parasympatolytikum, teda tlmia účinky acetylcholínu v nervovej sústave, čím tlmia srdcovú činnosť a zastavujú dýchanie. Otrava bobuľami ľulkovca sa prejavuje rozšírenými zreničkami, vyschýnaním sliznice, sčervenaním tváre, horúčavou na tvári a zrýchlením tepom. Často krát u postihnutého sa prejavia aj halucinácie, kŕče a poruchy vedomia.
V malých dávkach spôsobuje rastlina pocity eufórie, dezorientácie, po ktorých nastupuje hlboký spánok so živými snami. Vo veľkých dávkach spôsobuje požitie nepríčetnú zúrivosť a smrť. U väčšiny domácich zvierat spôsobuje požitie listov paralýzu a narkózu (pre dobytok a králiky je požitie listov relatívne neškodné). Otrava u ľudí však môže nastať po požití mäsa a mlieka zvierat, ktoré mali v krmive primiešaný ľuľkovec. Psy a mačky sú na ľuľkovec extrémne citlivé, v minulosti sa používal na trávenie vlkov, dopĺňa Ústav toxikológie v Košiciach.
U človeka je smrteľná dávka pri požití 10 bobúľ, u detí je to len 3!
Ako proti jed (antidotum) sa užíva fyzostigmín alebo pilokarpín. Pri otrave treba ihneď vyvolať zvracanie, použiť 10 – 20 tabliet aktívneho uhlia a vyhľadať lekársku pomoc. Dá sa ľahko pomýliť z čučoriedkou, avšak na rozdiel od matnej čučoriedky (Vaccinium myrtillus) je plod ľuľkovca lesklý a vyrastá z kvetného kalichu.
V lekárstve sa používa pri kolikách, nadmernom vypudzovaní slín a potu a pri astme. Používa aj pri reumatických bolestiach, vysokých horúčkach, bolestiach hlavy, črevných kŕčoch, migrénach a poruchách trávenia. V očnom lekárstve sa používa na rozširovanie zreničiek, no klasickej medicíne má svoju nezastupiteľnú úlohu. Avšak pri vlastnom zbere a príprave tinktúr treba byť obzvlášť obozretný, pretože môže dôjsť k smrteľnému predávkovaniu.
Spracovala: Bc. Zuzana Fričová
Ilustrácie: Bc. Zuzana Fričová
Foto: archív