HISTÓRIA
Prvé písomné zmienky o tomto vzácnom plemene sa objavili už v 17. – 18. storočí. Toto plemeno vzniklo už v dávnej minulosti a to krížením s poľskými a maďarskými chrtmi a s rakúskymi duričmi. Vznikol v rakúskych Alpách, kde tamojší horári potrebovali odolné psy, schopné vytrvalo, ale nie veľmi rýchlo sledovať zver v náročných vysokohorských podmienkach. Pre udržanie čistého plemena duričov vyšiel v roku 1 770 zákaz kríženia slovenských duričov s duričmi iných krajín.
Hodnota tohto plemena sa zvyšovala v závislosti od jeho vytrvalosti. Dôležité však bolo aby toto plemeno bolo nie len vytrvalé, ale aj rýchle a mohutné. Ich úlohou bolo vyhľadávanie stanovíšť veľkej zveri a následne túto zver chytiť do obstavených sietí. V minulosti boli známe tzv. parforsné poľovačky na koňoch kde sa používali celé svorky psov tohto plemena, ktoré mali zver hlasito duriť , uštvať alebo strhnúť.
CHARAKTERISTIKA
Alpský jazvečíkovitý durič sa radí do skupiny krátkonohých duričov je menšej až strednej postavy pôsobí robustným dojmom. Toto temperamentné a vytrvalé plemeno sa vyznačuje tmavými očami, priliehajúcimi vysoko nasadenými ušami a priateľským výrazom. Má pomerne dlhý, hrubý a svalnatý krk. Rovný krátky chrbát má obrastený tvrdou a hustou srsťou primeranej dĺžky s chvostom vysoko nasadeným a mierne prehnutým. Predné labky sú špecifické vybočenými lakťami a zadné plnými, širokými stehnami. Srsť je zväčša červenohnedej farby. Plemená sú v celku menšej telesnej stavby s výškou 40 – 50 cm a váhou 15 – 20 kg.
ČO MOŽNO NEVIETE
Z poľovníckeho hľadiska je v súčasnosti povolené používať plemeno duričov výlučne na durenie diviačej zveri, dravej zveri, najmä líšok. Pre svoju mimoriadnu vytrvalosť je toto plemeno vhodné aj do ťažkých terénov. Zver sleduje pomaly ale precízne, nezaženie ju príliš ďaleko, čo je veľkou výhodou hlavne v malých revíroch. Poľovanie na raticovú zver pomocou duričov je zakázané, keďže tieto druhy je možné loviť len podľa zásad prísnej selekcie. Výnimkou je diviačia zver, pri love ktorej sa duriče využívajú najviac.
Alpský jazvečíkovitý durič potrebuje dôslednú a vyrovnanú výchovu a taktiež si vyžadujú dostatok pravidelného pohybu. Ide o vzácne a obľúbené plemeno aj medzi našimi horármi.
Autor článku: Ing. Jana Mullerová
Autor fotografií: Petra Polakovičová
Pes: sučka DINA