V ZIME VYRAZTE NA HLIVU A PENIAZOVKU!
ČASTO, KEĎ POČÚVAME ROZHOVORY MEDZI ĽUĎMI POČUŤ VETU AKO: „NASYPAL SOM SÝKORKÁM DO BÚDKY SLNEČNICU.“ NAOZAJ SA SYPE KRMIVO VTÁKOM DO BÚDKY ALEBO JE TO ÚPLNE INAK? ODPOVEĎ JE JEDNOZNAČNÁ. BÚDKA NIE JE KŔMIDLO A KŔMIDLO NIE JE BÚDKA. V NASLEDUJÚCICH RIADKOCH SA OBOZNÁMIME S TÝM, ČO JE ČO.
MNOHÉ ZO SAMÍC UŽ MAJÚ GRAVIDITU ZA SEBOU A TERAZ SA STAROSTLIVO STARAJÚ O SVOJE RATOLESTI. KAŽDÝM ROKOM SA STRETÁVAME TAKÝMITO MALÝMI ZÁZRAKMI PRÍRODY, KEĎ PRI PRECHÁDZANÍM REVÍROM VIDÍME NOVÝ ŽIVOT. JE JEDNO ČI IDE O PRIČUPENÉ SRNČIATKO VO VYSOKEJ TRÁVE ALEBO HRAJÚCE SA LÍŠŤATÁ, ČI MEDVEDIE MLÁĎATÁ, HOCI SO STRACHOM STRIEHNEME ODKIAĽ SA VYRÚTI MATKA MEDVEDICA. PRÍRODA JE NIEKEDY NEMILOSRDNÁ, NO KRÁSA V NEJ SPOČÍVA V TOM AKO VIE STARÝ ŽIVOT NAHRADIŤ NOVÝM.
AJ AUGUSTOVÉ ČÍSLO LOVCA SA TIEŽ BUDE NIESŤ V ZNAMENÍ NEBESKÝCH LETCOV. PREDSTAVÍME SI BLIŽŠIE JEDNU IMITÁTORKU A VRAJ KEDYSI ZLODEJKU A DVE PESTROFAREBNÉ PÝCHY JUŽNÉHO SLOVENSKA.
NA SLOVENSKU SA ČORAZ VIACEJ HOVORÍ O MEDVEĎOCH A ČÍM ĎALEJ TÝM VIAC SA DOSTÁVAJÚ DO BLÍZKOSTI ČLOVEKA A JEHO OBYDLIA. ČÍM TO JE SPÔSOBENÉ? AKO SA ZACHOVAŤ PRI STRETE S MEDVEĎOM? NA ČO SI DÁVAŤ POZOR?
Nedávno ma zaujala reportáž provinčného týždenníka o šokujúcej príhode poľovníka z Kláštora pod Znievom, ktorého len pár stoviek metrov od tamojšej poľovníckej strelnice napadol a pomerne vážne doráňal medveď.
VOĽNE ŽIJÚCA ZVER POTVRDZUJE SVOJU PRÍTOMNOSŤ ZANECHÁVANÍM MNOŽSTVA STÔP. EXISTUJE VEĽA INDÍCIÍ, KTORÉ NÁM PREZRADIA PRÍTOMNOSŤ SRNČEJ ZVERI ALEBO NÁS INFORMUJÚ O JEJ SPRÁVANÍ. STAČÍ LEN, ABY SME BOLI V LESE DOSTATOČNE VŠÍMAVÍ.
Vek ulovenej zveri možno odhadnúť viac alebo menej presne viacerými metódami. Väčšina týchto metód je založená na opotrebovanosti chrupu (napr. Bieger, Mikula, Neumann, Budenz atď.), na podklade usadením paradentínu v dutinách hryzákov (Eidmann) a zubného cementu medzi koreňmi molárov (Mitchel).Vek možno ďalej odhadnúť aj podľa sily a dĺžky pučníc (Harke, Ullrich), podľa stupňa osifikácie chrupavky medzi klinovými kosťami nachádzajúcimi sa v spodnej časti lebky (Schuhmacher), podľa sklonu...
Mačku Domácu pozná asi každý ale čo tak mačka divá? Ja osobne som o nej veľa nevedel, lepšie povedané skoro nič, až pokiaľ som ju prvýkrát nezazrel.
Hlucháň je jedným z najväčších kurotvarých vtákov nielen v našej krásnej prírode, ale na celej Zemi. Napriek svojej veľkosti a hmotnosti je to výkonný bežec i letec. Hoci svojom rodovom mene nesie pomenovanie hluchý, hluchlým býva len pri poslednej strofe tokania. Žiaľ, čo raz viac je jeho osud vrtkavejší.
Jelenia zver patrí medzi pôvodné druhy na území Slovenska s výskytom dvoch poddruhov, ktorými je jeleň obyčajný stredoeurópsky (Cervus elaphus hippelaphus) a jeleň obyčajný karpatský (Cervus elaphus montanus). Jeleň obyčajný stredoeurópsky je charakteristický menším telesným vzrastom. Dĺžka tela dospelého jeleňa sa pohybuje v rozmedzí od 2000 mm do 2200 mm, pre parohy tohto poddruhu je charakteristická vysoká členitosť.
Kontaktujte nás
E-Shop: +421 907 467 118, Predajňa: +421 917 964 555