Jazvečí tuk preslávili osobitne vynikajúce účinky pri liečení reumy. Okrem toho sa požíva aj na suchú pokožku, zápaly a pod. Tuk z jazveca má aj vynikajúce impregnačné vlastnosti a používa sa na ošetrovanie kože alebo aj nožov.
Jazvečí tuk preslávili osobitne vynikajúce účinky pri liečení reumy. Okrem toho sa požíva aj na suchú pokožku, zápaly a pod. Tuk z jazveca má aj vynikajúce impregnačné vlastnosti a používa sa na ošetrovanie kože alebo aj nožov.
Obdobie zazimovania (august – september) je charakteristické tým, že z biologického hľadiska tu prebieha výmena generácie krátkovekých letných včiel za dlhoveké včely, ktorých životným poslaním je úspešné prezimovanie a výchova jarnej generácie. Augustom sa začína nový včelársky rok, končí sa obdobie znášky a pre včelára sa začína najvýznamnejšie obdobie roka a to príprava včelstiev na nasledujúcu sezónu.
Je najväčšia európska sova, ktorá dosahuje dĺžku tela približne 680 mm, krídel 470 mm a dĺžku chvosta 255 mm s vyvinutými „ušami“ a až po pazúry zarastenými nohami.
Začínalo už pomaly svitať, a ja som ešte stále netrpezlivo čakal pred domom na Michala, s ktorým sme boli dohodnutý že pôjdeme spolu. Nevadilo mi že ideme neskôr ako obvykle, ani to že sa už nejakú chvíľu prechádzam popri aute a všetci psy naokolo moju prítomnosť neustále hlásili.
Spoločná poľovačka je spoločenskou udalosťou a povinnosťou pre každého aktívneho lovca.
Lykožrút smrekový (Ips typographus) je postrach smrekových lesov. Aj keď je veľkosť dospelého jedinca (Imága) len 4,2–5,5 mm dokáže narobiť veľké škody na smrekových porastoch. Vyskytuje sa v starších porastoch nad 60 rokov, a to predovšetkým na oslnených porastných stenách, ležiacich zlomoch, vývratoch.
Vlk strávi získavaním potravy takmer jednu tretinu svojho života a je k lovu dokonale prispôsobený.
Snom každého poľovníka je, aby mu v revíri behali pekné zdravé srnce s masívnym parožím. O takýto stav sa však musíme pričiniť, okrem dobrej starostlivosti, prikrmovania a ochrany srnčej zveri je dôležité aj správne rozpoznanie chovných a výradových srncov.
Vydra Riečna (Lutra lutra) je v Európe pomerne vzácna. Je to nenápadný a tichý tvor, ktorého na jar, leto a jeseň len ťažko vystopujeme, ale v zime na snehu je to o čosi ľahšie. Na Slovensku je pomerne rozšírená, je možné, že žije aj blízko Vašich obydlí, len o nej neviete.
Na stredoeurópske pomery pomerne veľký druh, ktorého hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 2,3 – 4,4 kg. Bocian biely dosahuje výšku 95 – 105 cm a rozpätie krídel je 155 – 165 cm. V zafarbení prevažuje biela farba, konce letiek sú čierne, zobák a dlhé nohy sú oranžovočervené, u mláďat tmavé. Na rozdiel od volaviek má bocian pri lete natiahnutý krk.
Modrý šíp sa vnorí do vody, zavíria krídla a zalesknú sa dúhové farby. To je často jediné, čo nám prebleskne pred očami pri pozorovaní rybárika, ale je často nezameniteľný. Tieto malé plaché vtáky sa nachádzajú pri riekach a potokoch c leje Európe a Ázii i ďaleko na severe, napríklad vo Fínski ich prekvapujúce tyrkysové a oranžové perie je rovnako pestré ako perie tropického kolibríka.