POKRAČOVANIE Z MINULÉHO ČÍSLA
Hlucháň je jedným z najväčších kurotvarých vtákov nielen v našej krásnej prírode, ale na celej Zemi. Napriek svojej veľkosti a hmotnosti je to výkonný bežec i letec. Hoci svojom rodovom mene nesie pomenovanie hluchý, hluchlým býva len pri poslednej strofe tokania. Žiaľ, čo raz viac je jeho osud vrtkavejší.
Jelenia zver patrí medzi pôvodné druhy na území Slovenska s výskytom dvoch poddruhov, ktorými je jeleň obyčajný stredoeurópsky (Cervus elaphus hippelaphus) a jeleň obyčajný karpatský (Cervus elaphus montanus). Jeleň obyčajný stredoeurópsky je charakteristický menším telesným vzrastom. Dĺžka tela dospelého jeleňa sa pohybuje v rozmedzí od 2000 mm do 2200 mm, pre parohy tohto poddruhu je charakteristická vysoká členitosť.
A DECEMBER? ASI KAŽDÉMU POĽOVNÍKOVI SA TO SPÁJA SO SPOLOČNÝMI POĽOVAČKAMI, ZÁŽITKAMI, KVAPKOU ADRENALÍNU, PRÍJEMNÝM POCITOM ZO SPOLOČNÉHO STRETNUTIA A SLÁVNOSTNÝM VZDANÍM ÚCTY ULOVENEJ ZVERI.
Hlavným znakom začiatku nového včelárskeho roka je zber obilnín. Z významných včelárskych rastlín v tomto období kvitne slnečnica ročná alebo ďatelina. Odznievanie znášky vedie k sliedivosti a rabovkám včiel. Ohrozené sú najmä slabé včelstvá a včelstvá bez matky. Úspech včelára v budúcom roku závisí od správnych zásahov vo včelstve v tomto období. Koncom augusta a v prvej polovici septembra sa začínajú liahnuť dlhoveké zimné včely.
MESIAC FEBRUÁR SA V POĽOVNÍCKEJ TERMINOLÓGII VYZNAČUJE OKREM LOVU VYBRANÝCH DRUHOV SRSTNATEJ A PERNATEJ ZVERI AJ ZAČIATKOM ZBERU ZHODOV. PRÁVE VO FEBRUÁRI ZAČÍNAJÚ NAJSILNEJŠIE JELENE ZHADZOVAŤ SVOJU KORUNU. MLADŠIE JELENE ZAČÍNAJÚ SO ZHADZOVANÍM O NIEČO NESKÔR A TO V MESIACOCH MAREC A APRÍL.
Na svete žije niekoľko druhov kamzíkov, od bielych žijúcich v Amerike, až po „naše“ tatranské, ktoré žijú na našom území už pomerne dlho. Okrem kamzíka vrchovského-tatranského žije u nás aj jeho poddruh Kamzík alpský. Najviac sa vyskytuje v Čechách, kde ho priviezli pred takmer 100 rokmi.
V NOVEMBROVOM VYDANÍ LOVCA SI PREDSTAVÍME TRI DRUHY VTÁKOV, KTORÝCH STE SA V LESE UŽ URČITE STRETLI, BA BOLI MOŽNO AJ NÁVŠTEVNÍCI VO VAŠEJ ZÁHRADE. SÚ TYPICKÉ SVOJIM SFARBENÍM, NÁPADNÝM OZÝVANÍM A ŠPECIFICKÝMI VLASTNOSŤAMI. SÚ TO SÝKORKA BELASÁ, ĎATEĽ VEĽKÝ A ŠKOREC LESKLÝ.
V OKTÓBROVOM ČÍSLE LOVCA OPÄŤ POKRAČUJEME V ZNAMENÍ ROZMANITÉHO ZAFARBENIA FARIEB A SPEVU. PREDSTAVÍME SI BRHLÍKA, ORIEŠKA A ČERVIENKU.
PRÍCHOD SEPTEMBRA SA NENESIE LEN V ZNAMENÍ JELENEJ RUJE ALE...