Welsh terrier sa považuje za najstaršie poľovné plemeno teriéra. Bol vyšľachtený v drsných podmienkach severného walesu. Využívali ho najmä pri poľovačkách na vydry, líšky a jazvece, ale zároveň aj na stráženie obydlí.
Welsh terrier sa považuje za najstaršie poľovné plemeno teriéra. Bol vyšľachtený v drsných podmienkach severného walesu. Využívali ho najmä pri poľovačkách na vydry, líšky a jazvece, ale zároveň aj na stráženie obydlí.
Jazvečíky patria do skupiny poľovných psov, tzv. „Brloháre“. Brloháre sa používajú na vyháňanie zveri z brloha. K tomu je prispôsobená aj ich telesná stavba.
V predošlom článku sme sa venovali pôvodu a histórii nášho národného plemena – slovenského kopova. Jeho dnešná oficiálna podoba je stanovená štandardom fci č. 244.
Určite bude každý s nami súhlasiť bez akýchkoľvek námietok, že spoločné poľovačky sú jedny z najväčších výziev v poľovníctve. Jedná sa o formu...
V poľovníckej praxi sa prirodzene strieľa na rôzne vzdialenosti, čím sa menia aj polohy zásahov, preto je pre správny a najmä šetrný zásah zveri nevyhnutné ovládať aspoň základy tejto problematiky. Nasledujúci článok približuje zákonitosti a špecifiká streľby z poľovných zbraní na cieľ umiestnený I v extrémnych vzdialenostiach.
Určite sa medzi vami nájdu aj takí, ktorí si doma prebíjajú náboje, alebo to aspoň raz skúsili. Pre priblíženie a ozrejmenie tejto problematiky vám poskytneme potrebné informácie o základnej zložke každej nábojnice – strelný prach.
Väčšina užívateľov zbraní viacmenej ovláda konštrukciu nábojov, no proces ich výroby poznajú len niektorí. Tým menej z nás sa potom zaujíma o domácu “výrobu“ streliva. Pritom nejde o žiadne čary ani alchýmiu, ako sa vám budeme snažIť ukázať v našom seriáli. Dnes vám priblížime základné pravidlá prebíjania nábojov.
Hľadáte temperamentného spoločníka? Inteligentného, učenlivého, no niekedy aj tvrdohlavého? Poľovnícke plemeno ideálne na poľovačku, k deťom, vhodný do domu ale aj bytu. Toto krásne psie plemeno pochádza zo spojeného kráľovstva – anglický kokeršpaniel.
Dnes vám predstavíme plemeno, ktoré sa vyznačuje vytrvalosťou a húževnatosťou. Najzaujímavejším znakom sú jeho sivomodré očI a oceľovosivá srsť, ktorá evokuje priam kráľovský pôvod. Štíhla postava a elegantné držanie tela dodávajú tomuto plemenu osobitý šarm. Viete o akom plemene dnes bude reč?
Konečne sa dostávame k záverečnej kapitole výcviku bavorského farbiara, ktorá je venovaná dohľadávaniu postrieľanej zveri. Tu sa v plnom rozsahu ukáže, ako sme so psíkom pracovali, a naplno sa tiež prejaví jeho genetická predispozícia na tento druh práce. Keďže bavorský farbiar je úzko špecializované plemeno psa, v žiadnom prípade by sme od neho nemali žiadať, aby v svojej upotrebiteľnosti zastúpil napríklad stavača alebo duriča.
V druhej kapitole sa budeme troška podrobnejšie venovať jednotlivým chronologickým prvkom výcviku, ktoré by mladý farbiar mal do jedného roka svojho života zvládnuť.